U kući banatsko-nemačkog slikara, inače rođenog Zrenjaninca, Džimija Stepanofa, otvoren je Centar za očuvanje kulturno-istorijskog nasleđa Nemaca u Banatu “ Haus Regina“, a tom prilikom otvorena je i izložba njegovih radova pod nazivom „“ Retrospektiva“
U kulturnoj istoriji banatskih Nemaca i zaljubljenika u nemačku kulturu, jezik i običaje, i njihovom postojanju na tlu današnjeg Banata, nije bilo dovoljno sadržaja koje bi negovale njihovu kulturnu baštinu. Otvaranjem Centra “ Haus Regina“ na kulturnoj mapi nemačke zajednice, Zrenjanin je dobio značajno mesto.
Otvaranjem “ Haus regine“, svi banaćani nemačkog porekla, kojih nezvanično ima nekoliko hiljada, će imati priliku da na jednom mestu organizuju književne i muzičke večeri, izložbe, kurseve, sa ciljem očuvanja duha i tradicije Nemaca u Banatu, o čemu je govorila predsednica udruženja podunavskih Nemaca “ Haus Regina “ Zorica Petrić.
Kako za sebe zna da kaže da je Nemac u Banatu, Džimi Stepanof, koji već 43 godine živi i radi u Nemačkoj, rodni grad je posetio posle skoro 30 godina. Kako ističe, iz čistog bolesnog altruizma i sa velikim zadovoljstvom i oduševljenjem je dao kuću na korišćenje Centru “ Haus Regina“. Tom prilikom otvorena je i izložba njegovih radova pod nazivom “ Retrospektiva“.
Za naš grad , koji je višenacionalna sredina i važi za multikulturalan grad , sa dugom i bogatom tradicijom, dobrim i jakim višedecenijskim vezama sa Nemačkom, otvaranje centra za kulturno-istorijsko nasleđe “ HAUS REGINA“ , predstavlja veliki, kako kulturni, tako i privredni značaj koji će dodatno unaprediti odnose dva naroda i dve države.