Podaci koje je objavila Evropska komisija su pokazali da je prosečna vrednost kilograma meda iz Srbije na tržištu Evropske unije iznosila četiri stotine četrdeset dinara po kilogramu u 2018. godini i znatno je niža nego u samoj Srbiji.
Ovo je za dvadeset dva odsto više nego prošle godine, kada je med iz Srbije koštao tri evra ili oko tri stotine pedeset dinara. Komisija je objavila izveštaj o stanju tržišta meda u EU, koja pokriva samo šezdeset odsto potražnje iz domaće proizvodnje iako je drugi najveći proizvođač meda na svetu posle Kine. Kako je navedeno u izveštaju, najskuplji med na tržištu Evropske unije dolazio je čak sa Novog Zelanda i koštao je neverovatnih dve hiljade osam stotina dinara po kilogramu u 2018. godini.
Sa druge strane, najjeftiniji med dolazio je na tržište iz Kine i koštao je svega oko sto pedeset dinara , potom je bio najjeftiniji med iz Vijetnama sto sedamdeset dinara i iz Ukrajine dve stotine šesnaest dinara po kilogramu.
Oko četrdeset odsto svog uvezenog meda u Evropskoj uniji dolazi iz Kine, a oko dvadeset odsto iz Ukrajine. Evropska komisija nije objavila podatke za Srbiju, iz koje stižu veoma male količine , jer svega dva koma dva odsto uvoznog meda u EU potiče iz svih evropskih država izvan Unije.
Evropska komisija je objavila i da će obezbediti sto dvadeset miliona evra pomoći pčelarstvu u Evropskoj uniji tokom naredne tri godine, što je za dvanaest miliona više nego što je uloženo između 2017. i 2019. godine.
Evropski komesar za poljoprivrednu Fil Hogan je istakao da je pčelarstvo važan deo poljoprivredno-prehrambenog sektora privrede EU, i pomaže da se zadrže radna mesta u ruralnim oblastima.
Procenjuje se da je proizvodnja meda u Srbiji iznosila oko deset hiljada tona prošle godine. Od toga je izvezeno nešto više od dve hiljade sedam stotina tona, vrednosti jedanaest miliona evra.