Suncokret će se u žetvi 2020-te godine skidati s 220.000 hektara. Naši poljoprivrednici očekuju da će žetva suncokreta biti prosečna, a bili bi zadovoljni s cenom od 40 dinara po kilogramu.
Dosadašnje skidanje roda suncokreta bilo je sporadično na peskovitim terenima na jugu Banata, gde rod sazre pre nego u drugim delovima zemlje. Obično u tim ranim žetvama prinosi budu slabiji, ali su očekivanja da će žetva biti prosečna i kada krene pravi posao, da će novog suncokreta biti oko tri tone po hektaru, koliki je prinos bio i prošle žetve.
Suncokret će se u žetvi 2020-te godine skidati s 220.000 hektara, a akontna cena novog roda biće 29,5 dinara bez PDV-a, kako je objavila Viktorija grupa koja je najveći domaći otkupljivač suncokreta. Te ponude nesumnjivo će se držati i drugi ovdašnji trgovci.
Lane je „Viktorija grupa” za suncokret davala akontaciju od 25 dinara, a konačno kilogram suncokreta plaćala 29,5 dinara, bez PDV-a. S porezom na dodatu vrednost ratari su dobijali 31,5 dinara, mada su neki poljoprivrednici, u zavisnosti od toga kome su suncokret prodali, dobili 32 i 33 dinara, s PDV-om.
Ukoliko cena do konačne vrednosti naraste u narednom periodu, kao i lane za 4,5 dinara, prilbižiće se onoj za koju poljoprivrednici smatraju da je realna u ovoj žetvi, a to je od 36 do 38 dinara, mada ima i onih koji kažu da bi suncokret trebalo da košta i 40 dinara.
Cenu naviše jedino može pogurati „Bimal” iz Brčkog, koji je konkurencija domaćim trgovcima jer uvek izađe s višom cenom u odnosu na njih. Mada bosanski trgovac još nije objavio koliko će plaćati novi rod, među poljoprivrednicima se nezvanično može čuti da će kilogram suncokreta plaćati 34 dinara. Litar ulja sada u trgovinama košta između 120 dinara i 140 dinara, a za proizvodnju litra te namirnice treba dva i po kilograma zrna suncokreta.
Ratari u Banatu nadu polažu u dobre prinose kukuruza i soje jer su imali i slabiji rod pšenice.
Po rečima predsednika Skupštine Asocijacije poljoprivrednika Srbije Ivana Vučkovića, manji trgovci spustili su cenu suncokreta posle ponude „Viktorije grupe”, a taman su bili spremni da plate 33 dinara, bez PDV-a. Vučković je naveo da je naš suncokret najbolji u regionu po procentu ulja u zrnu i da spram toga treba i da vredi, a da je to u ovoj žetvi oko 40 dinara. On je dodao i da je 20 odsto ovogodišnjeg roda prodato na terminskoj prodaji za 36 dinara.
Prema njegovim rečima, suncokret nije loše rodio samo u južnom Banatu već ima još regiona u kojima su kombajni prošli, a prinosi su od dve do dve i po tone po hektaru.
Agrarni savez Srbije zalagaće se za to da otkupljivači tokom žetve suncokret plaćaju po konačnoj ceni, a ne akontnoj, i na tome će insistirati kod Ministarstva trgovine i Tržišne inspekcije, smatrajući da akontna cena nije po Pravilniku o minimalnim tehničkim uslovima za trgovanje na otkupnim mestima.
Taj savez smatra da suncokret treba da košta 36 dinara, kako su prerađivači i obećali ratarima u razgovorima o ceni novog useva.
„Viktorija grupa” je navela da će primati suncokret koji je zreo, nezaražen štetočinama i bolestima, bez prisusutva stranog mirisa, s maksimalnom vlagom do 20 odsto i s primesama do deset procenata.
Baza za obračun je vlaga od devet odsto i primesa dva odsto. Za svaki procenat vlage veći ili manji od devet odsto odbija se ili se dodaje procenat primljene količine 1:1, a to važi i za svaki procenat primesa. Za vlagu iznad 15 odsto naplaćuju se troškovi sušenja od 0,35 dinara po procentu vlage iznad devet odsto.