HALAL sertifikat neophodan nam je za plasman meda u prvenstveno arapske ali i druge zemlje sa islamskim stanovništvom, rekli su u Savezu pčelarskih organizacija Srbije i dodali da je ovo veliki uspeh za Pogon.
Pogon za prikupljanje i plasman meda pčelara Saveza pčelarskih organizacija Srbije, pored sistema koji je uveden još prošle godine, uveo je i HALAL kvalitet i upravo dobio sertifikat koji to potvrđuje. Početak važenja sertifikata je od 8. januara 2021. godine, saopšteno je iz Saveza pčelarskih organizacija Srbije.
HALAL sertifikat neophodan je za plasman meda u prvenstveno arapske ali i druge zemlje sa islamskim stanovništvom, odnosno predstavlja pravila i smernice za proizvodnju hrane u skladu sa islamskim verskim običajima“, rekli su u SPOS-u i dodali da je ovo veliki uspeh za Pogon, i da se nadaju da će predstavljati jednu od okosnica njegovog rada u narednom periodu.
Podsetimo, pogon „Naš med“ otvoren je prošle godine u junu, nakon što je planirano otvaranje u martu odloženo zbog epidemije virusa korona, a u avgustu je krenuo sa plasmanom meda na veliko.
Srbija ima preko 1.300.000 registrovanih košnica. Godišnja proizvodnja meda iznosi od šest do 11.000 tona. Naš med se najviše izvozi u Norvešku i Italiju. Izvoz meda u Evropsku uniju u poslednjih 10 godina kreće se u proseku od 2.000 do 3.000 tona godišnje. Prosečna vrednost izvoza meda je oko 10 miliona evra godišnje. SPOS okuplja 237 opštinskih udruženja pčelara sa gotovo 8.500 članova.