Ispred Vlade Srbije u pet do 12 počeo je protest Sindikata zaposlenih u socijalnoj zaštiti, nezadovoljni uslovima rada i niskim zaradama. Najavljuju i štrajk upozorenja za 15. decembar.

Predsednica Sindikata zaposlenih u socijalnoj zaštiti Srbiji Mirjana Veljović obratila se okupljenim kolegama rečima: „Saki dan je podela sve veća i veća. Dele nas na zdravstvene radnike i ostale. Na članove sindikata i one koji to nisu. Na one ispod minimalca i one iznad. Radimo u duboko podeljenom sistemu u kojem najviše trpe radnici i korisnici sistema. U ustanovama socijalne zaštite najveću cenu rada imaju zdravstveni radnici -5. 228,50, negovatelji 4.955,69 dinara, lekaro 4.470,64, a svi ostaliu 4.270,30 – navela je ona. Okupljeni su ponovili da „ovo nije nikakva kampanja niti ima veze sa politikom“.

Govornici su poručili da je baza socijalne zaštite empatija, ali da se od empatije ne živi. Kako kažu, nisu izgubili empatiju nego strpljenje, navodeći sve ministre koji su u poslednje vreme vodili socijalnu zastitu – Aleksandra Vulina, Dariju Kisić i Nikolu Selakovića, što je propraćeno zvižducima. Zahtevaju od ljudi iz ministarstva da nađu malo dobre volje i da ih pozovu na razgovore, skreću pažnju da nisu statistički broj, već živi ljudi. Žele da nastave pregovore, najpre o jedinstvenoj ceni rada. Zaključuju da su ponosni što rade ovaj posao, ali žele da budu plaćeni za to.

Okupljeni su, na kraju, najavili štrajk upozorenja od sat vremena za 15.decembar u okviru ustanova u kojima rade.

Sindikat zaposlenih u socijalnoj zaštiti Srbije prekinuo je pregovore sa resornim Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja oko jedinstvene cene rada i podizanja kojeficijenta, navodeći da „nisu hteli da pristanu na poniženje mizernim povećavanjem plata od 500 do 1.500 dinara po radniku“. Odbili su i predlog ministra Nikole Selakovića da se radnicima do kraja godine dodeli samo jednokratna pomoć od 10.000 dinara.

Podsetimo, socijalni radnici traže izmenu sistema obračuna zarada kroz utvrđivanje jedinstvene cene rada za sve radnike na nivou od najmanje 5.420 dinara i izmena koeficijenata u cilju pravičnijeg obračuna i vrednovanja rada svakog radnog mesta, što treba da dovede do povećanja zarada za najmanje 40 odsto na poslovima sa SSS, najmanje 43 odsto za stručne radnike i najmanje 50 odsto za tehničko i pomoćno osoblje. Takođe traže hitan početak pregovora radi zaključenja novog kolektivnog ugovora sa unapređenim položajem radnika (priznavanje ukupnog minulog rada, povećanje obima prava kod solidarnih pomoći i unapređenje rada i položaj sindikata), kao i hitno zapošljavanje radnika popunjavanje i raspoređivanje radnika na prioritetna radna mesta u centre za socijalni rad i ustanove socijalne zaštite najkasnije do polovine sledeće godine.