Grad je humanija sredina za pčele, nego neka ruralna sredina, izjavio je FoNetu predsednik Beogradskog udruženja pčelara Stanko Rajić i ocenio da je Beograd toliko bogat raznovrsnim biljkama da to utiče na razvoj pčela i bolji kvalitet meda.

Kako je predsednik Beogradskog udruženja pčelara Stanko Rajić objasnio u serijalu razgovora Vidokrug, Beograd je po raznovrsnosti biljnog i životinjskog sveta u vrhu svetskih metropola pa beogradski med na sajmovima kontinuirano osvaja zlatne medalje, besprekorno je čist, bez ostataka teških metala,uprkos velikom zagađenju vazduha.

Rajić smatra da je veoma važna edukacija i građana, ali i pčelara kako bi urbano pčelarstvo efikasno funkcionisalo.

Rajić je ukazao na da to je jedna od prvih paša u Srbiji paša uljane repice, koja cveta u aprilu kada većina pčelara na njih seli svoje košnice.

Govoreći o tome kako se postaje pčelar, naročito u urbanim uslovima, Rajić je napomenuo da ne dolazi u obzir bavljenje time bez završenih obuka.  “Kao što ne možete biti lovac ili vozač dok ne položite ispit, i za ovo mora da se prođe određena obuka”, poručio je Rajić i apelovao da se građani ne boje pčela u gradovima, jer pčela, kako kaže, nije opasna. “Pčela nije vuk u gradu. Ona ima pametnija posla nego da juri građane po Beogradu”, naglasio je Rajić i zaključio da ona tokom cele godine ima izobilje billja u gradu, tako da nema razloga da bude ljuta i agresivna.