Trenutno u Srbiji ima oko 200.000 napuštenih seoskih kuća. Međutim, kako ove kuće ne bi ostale puste, Minstarstvo za brigu o selu Vlade Srbije, već četiri godine deli bespovratna sredsta za njihovu kupovinu. Cilj programa je trostruk: odmah dobijamo mlado stanovništvo u selima, u sela odlazi radno sposobno stanovništvo i, takođe, sprečavamo da nam se dogodi ,,usud puste zemlje“ pogotovo u pograničnom i brdsko – planinskim područjima. Od početka sprovođenja programa ukupno je useljeno 3.015 kuća, a u njima dom je pronašlo oko 13.000 građana.

Interesovanje za jeftine kuće je sve veće, a u ministarstvu kažu da im svakog dana stiže 10 do 15 novih prijava. Ovogodišnji konkurs u 2024. godini je otvoren od januara ali vremena za prijavljivanje uvek ima jer traje do 1. novembra. Najveća pomama je za kućama u Vojvodini. Rekroder po broju dodeljenih kuća među jedinicama lokalne samouprave js Sombor sa 181 dodeljenom kućom. Slede Bačka Palanka – 164, pa Odžaci – 135, Bečej – 124 i Nova Crnja – 122. Zatim Pirot na jugu sa 37 useljenih kuća, kao i Dimitrovgrad sa 28. U Ministarstvu još ukazuju i na Bačko Petrovo Selo sa 84 dodeljene kuće, a na jugu sa 14 kuća je selo Željuša. Maksimalan iznos za kupovinu kuće je 1,2 miliona dinara (oko 10.000 evra). a koliko one mogu biti i jeftine pokazuje podatak da je najjeftinija kuća koštala tek 399.000 dinara. U pitanju je bila kuća od 64 kvadrata i sedam ari placa u opštini Žitište. Porodice su se uglavnom dobro snašle u novim srdinama, a mnogi dobitnici su pokrenuli i sopstvene poslove.  Na placevima koje su dobili uz kuću bave se ratarstvom, voćarstvom i povrtarskom proizvodnjom kao i stočarstvom.

U Ministarstvu za brigu o selu posebno su ponosni sa činjenicom da je prosek godina dobitnika kuća, ispod 30 i da je trećina njih prešla iz grada u selo! Na konkrus mogu da se prijave punoletni državljani Republike Srbije koji nemaju navršenih 45 godina života, pojedinci, samostalni roditelji, vanbračni i bračnoi parovi. Takođe jedan od uslova je da oni koji konkurišu ne poseduju nepokretnosti ( osim poljoprivrendog  zemljišta) kao i  da nisu u prethodnih pet godina prometovali – prodali nepokretnosti. Iz ministarstva kažu da je namera da program traje sve dok bude bilo zainteresovanih za kuće na selu.

Podnosilac prijave samostalno pronalazi seosku kuću sa okućnicom, koja je na prodaju; Nakon kontaktiranja prodavca, podnosilac prijave popunjava ,,Obrazac prijave’’ i obraća se jedinici lokalne samouprave JLS) na čijoj teritoriji se nalazi seoska kuća sa okućnicom; JLS šalje u terensku kontrolu svoje stručno lice, ovlaščeno da izvrši procenu tržišne vrednosti nepokretnosti, čias ukupna vrednost na može biti veća od 1,2 miliona dinara. JLS može izvršiti procenu i u saradnji sa poreskom upravom i nadaležnim organom za geodetske poslove; Terenskoj kontorli ovlašćenog lica JLS prisustvuju kupc (podnosilac prijave) i potencijalni prodavac. Potencijalni prodavac treba da se saglasi sa procenjenom tržišnom vrednosti nepokretnosti i to da navede u izjavi koja je sastavni deo obavezne dokumentacije propisane Programom i koju šalje podnosilac prijave prilikom konkurisanja; Ispunjenost uslova utvrđuje  ovlašćeno stručno lice u obrascu prijave koji je sastavni deo konkursne dokumentacije i sadrži izjavu koju potpisuje gradonačelnik/predsednik opštine; Nakon goreopisane procedure u kojoj učestvuje JLS, podnosialc prijave šalje Obrazac prijave zajedno sa ostalom prikupljenom dokumentacijom propisanom Programom na adresu Ministarstva za brigu o selu; Dakle, zainteresovani samstalno biraju kuću u delu Srbije za koji se odluče, u vrednosti do 1,2 miliona dinara, što procenjuje jedinica lokalne samouprave. Zatim konkuriše, a Ministarstvo za brigu o selu odobrava neophodna sredstva, novac uplaćuje opštini, a opština prodavcu. Onda sledi potpisivanje ugovora kod javnog beležnika. I seoska kuća za čiju kupovinu građani konkurišu treba da ispunjava određene uslove. Ona treba da bude bezbedna i da poseduje infrastrukturu – kanalizaciju ili septičku jamu, vodu, struju i ako postoji pristup do seoske kuće sa okućnicom preko tvrdog puta. Takođe, mora da se nalazi u naseljenm mestu u kojem postoji bar jedan od objekata javne službe ili usluga, zdravstvena ambulanta, pošta, škola, stanica prevoza ili neki od navedenih objekata postoji u susednim mestima. Uz sve to kuća treba da je upisana u katastar, da je izgrađena u skladu sa propisima, da nije predmet sudskog spora i da je vrednost seoske kuće sa okućnicom, odnosno kupoprodajna cena, u granicama njene vrednosti na tržištu nepokretnosti.