EPS zbog toga što mora da uvozi velike količine struje, budući da opet ima probleme sa sopstvenom proizvodnjom, za tu energiju ponovo plaća visoke cene, koje su po analizama stručnjaka, izbrisale sav profit koji je u prethodnom delu godine uspeo da stvori.
Jasno je da svaka promena cena i nafte i gasa na globalnom nivou može negativno uticati na naše tržište. Cena nafte teško može biti pod dugoročnom kontrolom države, osim u pogledu onih komponenti koje država može direktno da utiče, kao što su porezi i akcize. Stvari stoje malo drugačije sa gasom. Pošto imamo ugovor sa Rusijom i gas skladištimo jednim delom kod Mađarske, cena gasa na evropskom tržištu koja raste ovih dana zbog napada u Kurskoj oblasti, ne bi trebalo da utiče preterano na Srbiju.
Ali ukoliko uvozite struju u tim periodima, cena struje direktno je povezana sa cenom gasa, jer da biste proizvodili struju evropska postrojenja se oslanjaju na gas, pa samim tim ako raste cena gasa, raste i cena električne energije, te je i uvoz skuplji. I tu opet dolazimo do priče o Elektroprivredi Srbije koja ponovo uvozi struju poslednjih meseci, a prema rečima Miroslava Zdravkovića, energetičara, cene gasa rastu obično do novembra. „Postoje tipični periodi i predvidivo je kako idu cene na evropskom tržištu. Najjniža cena gasa je krajem februara, početkom marta. I onda počinje sa malim oscilacijama polako da raste i ta cena je najveća negde oko polovine novembra. Naravno ono što se dešava u Ukrajini je psihološki uticalo na cene. Mi smo malo u povoljnijem položaju i na nas neće uticati u toj meri osim onoga što treba da dokupimo. Ali će cena gasa u velikoj meri uticati na trgovinu struje na evropskom tržištu, a mi uvozimo struju još od juna meseca“, objašnjava Zdravković.
Razlog zbog kog je Srbija morala da se zaduži kod Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) pre dve godine je bio kolaps energetskog sistema zemlje i državnog preduzeća EPS koji nije mogao da proizvede dovoljne količine električne energije, te je država bila primorana da kupuje energente u trenutku najviših cena na tržištu ikada zabeleženih, zbog rata u Ukrajini. Tako nas i prema poslednjoj reviziji ovog aranžmana nova cena struje očekuje od 1. novembra, a novi obračun cene gasa je trebalo da stupi na snagu 1. avgusta. Poslednjeg dana jula Dušan Bajatović, direktor Srbijagasa rekao je da se za građane cena gasa neće menjati, a da će se „cene za privredu kretati oko sadašnje cene“.
„EPS je praktično uvozom pojeo svu dobit koju su imali u prvih šest meseci ove godine, jer su samo za prvih 19 dana jula uvezli 45 miliona evra vredne struje, tako da je EPS već u ovogodišnjem minusu. MMF ne može da obaveže našu Vladu, oni prosto gledaju gde može da se uveća prihod. A da li će država da poveća cene ili EPS, to ne znamo, ali će kupovati struju po višim cenama, jer su radili remonte kad im vreme nije, a otkopavanja uglja nema, a skladištite samo vodu u akumulacijama“, kaže Zdravković. Prema njegovom mišljenju, rešenje će verovatno biti povećanje cena električne energije za korisnike, ali i dodatni krediti za EPS, „jer treba i EPS da preživi, a i građani i privreda da prežive.“
Sva je prilika da će i ovog puta teret cena koje se prelivaju i na naše tržište snositi i korisnici jednim delom, jer su i MMF i Vlada Srbije ocenili da će trebati ipak više vremena nego što je originalno planirano da se EPS reformiše. Kašnjenja uvek plaćaju građani.