Dobro organizovana ishrana goveda u organskoj proizvodnji zasniva se na iskorišćavanju prednosti pašnog sistema ishrane. U našoj zemlji postoje uslovi za organsku proizvodnju mesa i mleka. Ovo se posebno odnosi na krajeve gde postoje velike travne površine i gde zemljište nije prezasićeno veštačkim đubrivima i pesticidima.

Moglo bi se reći da kod nas već postoji vid organske proizvodnje mleka, sira i mesa u brdsko-planinskom području, gde je stočarstvo, uglavnom, ekstenzivnog karaktera. Proizvodi iz ovih regiona su vrlo cenjeni i traženi od strane potrošača, ističe Miloš Marković, iz Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije. Organska proizvodnja mleka i mesa zasniva se na iskorišćavanju pašnjaka, organski proizvedene kabaste hrane i koncentrovanih hraniva, sa što manjim učešćem dodataka koji nisu farmskog porekla, navodi Marković.

Prednosti pašnog sistema ishrane goveda su sledeći: ispunjava se jedan od osnovnih principa organske poljoprivrede, a to je kruženje materije u agro-ekosistemu, ishrana je jeftinija nego u konvencionalnoj proizvodnji, zdravstveno stanje je bolje, ekonomičnost proizvodnje veća, očuvanje životne sredine je maksimalno (đubrenje stajnjakom, popravka kvaliteta zemljišta i njegovog vodno-vazdušnog kapaciteta, bolji kvalitet voda, smanjenje količine CO2 u vazduhu od strane biljaka procesom fotosinteze) i mnoge druge.

Marković podseća da iskorišćavanja pašnjaka može biti neplansko (nesistematsko, slobodno) i plansko (sistematsko). Neplansko iskorišćavanje pašnjaka je najstarije, veoma zastupljeno, a vremenski i prostorno nije ograničeno. Stoka pase po celoj površini, bira najkvalitetnije biljne vrste i delove biljaka. Na taj način slabije i manje atraktivne vrste, kao i korovi, počinju da preovlađuju na travnjaku i dolazi do kvalitativne promene botaničkog sastava u negativnom smeru. Opterećenost pašnjaka je duža, gaženje veće, kraće je vreme regeneracije jer se sa ispašom počinje rano a završava kasno. Plansko napasivanje (ima nekoliko varijanti) ispravlja nedostatke prethodnog. Manje je iscrpljivanje travnjaka, bolja je regeneracija, kvalitetnije vrste se lakše održavaju na pašnjaku, sprečava se zakorovljivanje, gaženje je manje, efikasnost đubrenja veća, kvalitet i prinos travne mase je bolji, zaključuje Marković, savetodavac za stočarstvo PSSS Niš.