Grejanje na pelet beleži veliki porast u Americi i svuda u svetu, pa tako i u Srbiji. Prosečnom domaćinstvu je potrebno 2,67 tona peleta tokom jedne grejne sezone.
Pelet je energetsko gorivo koje se dobija posebnim tehnološkim postupkom mlevenja, sušenja i presovanja raznih bio materijala, a koristi se za grejanje. On predstavlja veoma efikasno gorivo za grejanje, a kao sirovina za njegovu proizvodnju može da posluži drvo iz šumskog otpada, ogrevno drvo, piljevina i ostali otpad iz prerade drveta (drveni pelet), zatim slama od soje, pšenice, kukuruzovina, ljuske od suncokreta (agro pelet).
Pelet je veoma pogodan za korišćenje jer zahteva malo skladišnog prostora. Pogodan je i za upotrebu i iz razloga što se koristi u kotlovima koji mogu biti potpuno automatizovani, kao i zbog toga što stvara vrlo malo pepela. Pelet, kao i biomasa uopšte, postaje sve češći vid grejanja. Biomasa je dugoročno rešenje, dok ostalih goriva ima u sve manjim i ograničenim količinama.
Pelet kuglice su vrlo guste i mogu biti proizvedene s niskim sadržajem vlage (ispod 10%) koji im omogućuje da gore na vrlo visokoj temperaturi i uz povećanu efikasnost. Takođe, njihova redovna geometrija i mala veličina može im omogućiti automatsko hranjenje peći uz mala podešavanja. a sa druge strane je visoko ekološki energent jer ispušta najmanje CO2 emisija u vazduh i tako čuva zdravlje ljudi i doprinosi u borbi protiv globalnog zagrejavanja. Korišćenje jedne tone peleta, za istu količinu toplote za grejanje, zamenjuje: 500 litara lož – ulja, ili 450 kg propana – butana, ili 600 kubnih metara prirodnog gasa, ili 4.800 kilovat – časova električne energije i značajno smanjuje emisiju štetnih gasova poput ugljen dioksida, sumpor dioksida i žive, a po sagorevanju ostavlja tek 0,5 – 1% pepela.
Prosečnom domaćinstvu je potrebno 2,67 tona peleta (cena drvenih peleta se kreće od 130 – 180 € / tona u zavisnosti od kvaliteta).