Ministarstvo zaštite životne sredine organizovalo je danas konferenciju „Dijalog o klimatskim promenama“, čiji je cilj da se sagledaju načini za smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte i benefiti koje donosi zelena tranzicija za razvoj ekonomije i društva u celini.
Na uvodnom panelu Dijaloga o klimatskim promenama, koji je resorno ministarstvo orgnizovalo u saradnji sa Programom Ujedinjenih nacija za razvoj državna sekretarka u Ministarstvu zaštite životne sredine Sandra Dokić je rekla da statistika pokazuje da se Srbija zagreva brže od globalnog proseka te da je Srbija izuzetno ranjiva na promene klime koje stvaraju velike štete i gubitke.
Direktor Kancelarije Svetske zdravstvene organizacije za Srbiju Fabio Skano izjavio je da se situacija na polju klimatskih promena menja brzo i da je teško doneti konkretne zaključke kako sve to utiče na zdravlje čoveka. „Iza nas su i tragični događaji koje su prouzrokovale klimatske promene i ljudski um deluje tako što gradi otpornost, ali optimistično je što je moguće napraviti konkretne korake na globalnom nivou da bi se trenutna situacija popravila“, dodao je Skano.
Zamenica šefa delegacije Evropske unije (EU) u Srbiji Plamena Halačeva izjavila je da su nedavne poplave u Španiji samo deo promena koje se dešavaju širom sveta koje ukazuju da je neophodno pokrenuti hitne akcije i preuzeti odgovornost za donošenje hrabrih odluka. Kako je navela, EU je svesna koliko su klimatske promene uticale na Srbiju i da su destruktivne suše ostavile ozbiljne posledice na građane, eko sistem, poljoprivrredu i ekonomiju. Halačeva smatra da će se bez konkretnih aktivnosti izazovi samo povećavati jer klimatske promene više nisu daleka pretnja već realnost.
Dijalog se organizuje uoči 29. Konferencije država članica Okvirne konvencije Ujedinjenih nacija o promeni klime, koja se od 11. do 22. novembra održava u Bakuu, u Azerbejdžanu.