Ko je ove godine posadio karfiol, ima mnogo razloga da bude zadovoljan. Naime, kilogram karfiola trenutno se na pijacama u Novom Sadu prodaje, u zavisnosti od kvaliteta glavice, od 300 do 350 dinara, a donedavno je koštao i 400 dinara.

U protekle dve godine karfiol je bio znatno jeftiniji, zbog čega je mnogo povratara prestalo da ga gaji i ove sezone. Pošto ga sada nema puno, cena se formira spram ponude pa će malobrojni uporni proizvođači koji ga imaju ove jeseni uspeti da isplate gubitke iz ranijih godina, pokriju troškove ovogodišnje proizvodnje i ostvare neku dobit. U odnosu na ranije godine, kada se sezona karfiola završavala u novembru, ove godine sezona u punom obimu stiže u narednim danima i sedmicama.

Povrtar iz Kovilja Đorđe Babić kazao je za Dnevnik da mu je žao što već nema karfiol, jer kilogram na veliko košta 250 dinara. On će seći kupusnjaču ovih dana i očekuje da cena neće ići nadole kada karfiola bude više na tržištu. Po njegovim rečima, karfiol je ove godine bilo teško odgajiti, pošto ni on a ni druge kupusnjače ne napreduju u razvoju ukoliko je dnevna temperatura iznad 35 stepeni. – Teško ga je bilo sačuvati od vrućine. Mnogi su ga rasadili, ali nije uspeo da se ukoreni i dobije žile, pošto je bilo jako toplo. Trabalo ga je zalivati non-stop, motori su radili neprekidno i puno novca otišlo je za gorivo. To je razlog zašto je sada karfiol skup na pijacama, jer se cena od 250 dinara na veliko formirala nasprem velikog truda i uloženog novca – naveo je Babić.

Karfiol je rasadio oko15. jula, jer zbog velike vrućine nije mogao ranije. Ko već ima karfiol, rasadio ga je ranije i uspeo da ga sačuva od toplote zato što ga je, osim zalivanja sistemom kap po kap, i orošavao, i tako obezbedio dovoljno vlage da karfiol pusti žile i koren. – Platio sam i seme i rasadu, gorivo, hemijska sredstva za zaštitu od bolesti, a još me čekaju troškovi dnevnica sezonskih radnika kada se karfiol bude sekao. Već plaćam čuvara koji po danu i noću na njivi čuva rod od lopova . Njega plaćam 2.500 dinara dnevno i još mu donosim hranu, cigarete i nešto da popije –  kafu, sok, vodu…

Prošle godine početkom novembra kilogram karfiola je u gradovima u Srbiji koštao na pijacama od 140 do 200 dinara. Istovremeno, na kvantaškim pijacama kilogram je vredeo od 80 do 200 dinara, podaci su sa sajta Pijace.com. Sajt navodi da cene karfiola variraju od pijace do pijace i da postoji razlika u koštanju ovog povrća u zapadanoj Srbiji u odnosu na cene u Vojovdini. Osim što na cenu karfiola utiču ponuda i tražnja, prodaja zavisi i od vremenskih prilika tokom godine – temperature, suše, mraza, kiše – i sorte kupusnjače. Odgovarajući na pitanje koliko je trebalo novca ove godine za proizvodnju  kupusnjače Babić napominje da još nije pravio račun, ali ističe da je bacio dva vagona stajnjaka, da glavice budu čvrste, da se listovi lepo slože i zavijaju i da bude beo.