Vrste mleka su sve brojnije, napravljene su od širokog spektra sastojaka da je često teško shvatiti šta je najbolji izbor. Nutritivno i funkcionalno, ovi mlečni proizvodi su veoma različiti. Kao i na svako pitanje o tome šta jesti, odgovor leži u metaboličkom statusu pojedinca i ličnim preferencijama. Evo šta treba da znate bademovom, kravljem i ovsenom mleku.
Bademovo mleko je mleko biljnog porekla stvoreno tostiranjem i mlevenjem hrskavih orašastih plodova i mešanjem sa vodom. Rezultat je privlačno mleko kremaste teksture i ukusa orašastih plodova koje je sve popularnije na našem tržištu.. Prednosti konzumiranja bademovog mleka su: magnezijum, selen i vitamin E, koji mogu poboljšati zdravlje vaših kostiju, obezbediti antioksidante i pomoći vašem imunološkom sistemu i metabolizmu. Bademovo mleko je takođe bez holesterola i laktoze, što ga čini popularnom alternativom za one koji žele da izbegavaju mlečne proizvode ili one koji su netolerantni na laktozu. Pošto bademovo mleko ima malo natrijuma, to je takođe odlična opcija za svakoga da održi zdravo srce. Tamo gde bademovo mleko nadmašuje konkurenciju su kalorije, ugljeni hidrati i šećeri i kalcijum. Sa samo 30 kalorija, bademovo mleko je najniža kalorična opcija, a ima 0 grama ugljenih hidrata i šećera i obezbeđuje neverovatnih 45% vašeg dnevnog kalcijuma — čak i više od kravljeg mleka. Nedostaci: U poređenju sa sojinim i kravljim mlekom, bademovo mleko ima veoma malo proteina.
Kravlje mleko je najpopularnije od svih vrsta mleka, proizvedeno u mlečnim žlezdama krava. Varijante: punomasno mleko, mleko sa smanjenim procentom masti, obrano. Prednosti korišćenja: Ovo mleko je bogato proteinima (i kompletan protein, što znači da ima sve esencijalne aminokiseline koje su telu potrebne da sintetiše proteine), kalcijum (obezbeđuje 29% dnevnog preporučenog unosa) i vitamin B12, vitamin koji se prirodno može naći samo u životinjskim proizvodima. Ovaj vitamin je ključan za funkciju našeg mozga i nervnog sistema, kao i za nosač koji dovodi gvožđe u naš krvotok kako bi pomogao u formiranju novih krvnih zrnaca. Mleko je za jake kosti i mišiće, a reklamiraju ga i kao pomoć u borbi protiv karijesa. Pošto je po prirodi alkalna tečnost, smanjuje kiselost u našim ustima. Ovo pomaže u borbi protiv formiranja plaka, smanjuje rizik od karijesa i sprečava propadanje zuba. Nedostaci: kravlje mleko ima više zasićenih masti od drugih opcija na ovoj listi. Ima mnogo veći uticaj na životnu sredinu od biljnog mleka. Izaziva oko tri puta više emisija gasova staklene bašte; koristi oko deset puta više zemlje; dva do dvadeset puta više slatke vode; i stvara mnogo više nivoe eutrofikacije.
Ovseno mleko potiče iz Švedske i polako dobija na popularnosti širom zemlje. Takođe se lako može napraviti kod kuće, od ovsa i vode. Varijante: organsko ili konvencionalno, u originalnim i aromatizovanim varijantama. Prednosti korišćenja: ovseno mleko je bogato rastvorljivim vlaknima i sadrži beta-glukane. Beta-glukani su šećeri koji se nalaze u zobi i mogu pomoći u jačanju imunološkog sistema. Takođe sadrži više vitamina B od sojinog ili kokosovog mleka. To je dobra alternativa za ljude sa alergijama na orahe i soju. Ovas zahteva šest puta manje vode za rast nego badem, tako da ovo mleko ima manji uticaj na životnu sredinu. Usev se može uzgajati na različitim lokacijama širom sveta. Ovsena kaša koja je ostala nakon prerade često se ponovo koristi u ishrani stoke. Nedostaci: malo proteina, vitamina, šećera i minerala. Ovseno mleko takođe sadrži više masti od drugih alternativa mleka. Ima upola manje proteina i duplo više ugljenih hidrata od kravljeg mleka i može biti skupo.