Rotacija useva je odličan način za održavanje zdravog zemljišta i smanjenje štetočina i bolesti u organskom povrtnjaku. Otkrijte prednosti plodoreda i kako ga primeniti u bašti sa povrćem.
Uzgajanje istog useva na istoj lokaciji iz godine u godinu čini useve lakom metom za štetočine i bolesti. Povrće koje se nalazi u srodnim porodicama biljaka koristi slične hranljive materije i ranjivo je na iste insekte i patogene. Rotacija useva podrazumeva menjanje lokacije na kojoj se uzgajaju botanički srodne porodice svake godine, tako da nijedan usev neće biti zasađen na istom mestu. Ovo omogućava tlu da se regeneriše i sprečava štetočine i bolesti da zaraze biljke iz godine u godinu. Na primer, paradajz je veoma podložan ranoj plamenjači i crvima. Ove bolesti i jaja štetočina mogu preko zime u baštenskom tlu napasti i mlade biljke paradajza sledećeg proleća ako su posađene na istoj lokaciji. Potrebno je oko tri godine da bolesti i štetočine specifične za paradajz izumru. Ako uzgajate povrće u istoj botaničkoj porodici u istoj oblasti bašte iz godine u godinu, to obezbeđuje patogenima stalan izvor biljnog domaćina za zarazu. Vremenom se bolesti gomilaju i povećavaju štetu na biljkama. Premeštanje te porodice useva na drugu lokaciju u bašti svake sezone dovešće do toga da mnogi patogeni bolesti izgladnjuju i umru.
Grašak, mahunarke i detelina su korisni za povećanje azota u baštenskom zemljištu i odlični su za upotrebu kao zimska pokrovna kultura. Kada biljke završe sa rastom i kada se rastvote u tlu, one obezbeđuju organsku materiju dok se razgrađuju pomažući zemlji da se regeneriše i obnovi hranljive materije. Plodored balansira gubitak različitih hranljivih materija u zemljištu i omogućava vreme da se hranljivi sastojci nadoknade.Plodored ne mora da bude komplikovan. Osnovni koncept je da se sve posadi na drugoj lokaciji bašte od one na kojoj je raslo prošle godine. Jednostavan trogodišnji plan plodoreda daje zemljištu vreme da se regeneriše. Svake godine rotirajte useve tako da se povrće u istoj porodici ne gaji na istom mestu tri godine. Ovo će omogućiti dovoljno vremena da patogeni u zemljištu i jaja štetočina specifičnih za biljke umru, a baštensko zemljište dovoljno zdravo da održi zasađene useve.
Napravite mapu sadnje bašte svake godine koja pokazuje gde je sve zasađeno u bašti. Grupišite biljke prema porodici i sadite ih u iste leje, tako da ih je kasnije lako premestiti kao grupu u drugu leju sledeće godine. Povrće poput kukuruza, šargarepe i začinskog bilja se obrađuje tamo gde ima mesta, ali se trudite da ih ne sadite na ista mesta dve godine zaredom. Ako nemate uzdigute leje, možete lako rotirati useve tako što ćete sve pomeriti za tri reda u bašti. Ovo će obezbediti dovoljno rastojanja da se spreči da patogeni i štetočine specifični za biljke migriraju na vaše omiljene baštenske biljke.