Napredak Srbije u oblasti zaštite životne sredine znatno je lošiji nego što je ocena Evropske komisije u Godišnjem izveštaju, rečeno je na konferenciji Koalicije 27 na kojoj je predstavljen Izveštaj iz senke za Poglavlje 27, uz napomenu da se prvi put njihova ocena ne slaže sa onom iz Izveštaja o napretku.

Izveštaj iz senke, 11. po redu, pod naslovom „Godine prolaze, mi stojimo“, obuhvatio je 10 oblasti ekologije koje organizacije okupljene u Koaliciji prate na putu Srbije u EU.  Taj dokument pokazuje da je u prethodnoj deceniji Srbija u životnu sredinu uložila tek oko 30 odsto sredstava koje je planirala da uloži prema Nacionalnoj strategiji Srbije za aproksimaciju, a samo 20 odsto u investicije u infrastrukturu. Po prvi put, izveštaj Koalicije 27 ne slaže se sa ocenom u Izveštaju o napretku.

Predstavnica Alternative za bezbednije upravljanje hemikalijama Jasminka Ranđelović ukazala je na to da se u Srbiji dešava da propisi kasne po pet godina i da se onda dogodi da supstance, koje su u EU zabranjene, dospeju na tržište Srbije.

Predstavnik Inženjera zaštite životne sredine Igor Jezdimirović ukazao je da se u oblasti upravljanja otpadom stvari guraju pod tepih i konstantno se beži od merenja.

Goran Sekulić iz Savetodavnog odbora Koalicije 27 upozorio je da je voda jedan od najvećih problema u zaštiti životne sredine, navodeći da se oko 15 odsto vode prerađuje, što je daleko ispod proseka EU i prihvatljivog standard.

Ognjan Pantić iz Beogradske otvorene škole, govoreći o kvalitetu vazduha, istakao je da bi se trebalo fokusirati na to da se podaci o kvalitetu vazduha objavljuju u razumnom roku.

Ivana Jovčić iz Centra za unapređenje životne sredine navela je da se u Srbiji ne govori mnogo o buci i njenom uticaju na zdravlje ljudi. Naše društvo nije svesno problema koje buka izaziva, iako je ne čujemo, izaziva stres u organizmu, što dovodi do povišenog pritiska, srčanog udara, dijabetesa, ukazala je Jovčić.