Vekovima se kupus proizvodi u futoškom ataru i rubnim delovima atara Veternika i Begeča – i samo je to Futoški kupus. Gaji se na oko 5.000 hektara i nosilac je oznake geografskog porekla.

Futoški kupus svoju izvrsnost duguje geografskom položaju, klimi i sastavu zemljišta. Atar Futoga se prostire na lesnoj terasi, aluvijalnoj i inundacionoj ravni. Klima je umerena, uslovljena blizinom Fruške gore i Dunava. Od bačke zemlje, kažu, bolje nema. Sve to mnogo znači za kvalitet kupusa. Ali, tako dobar proizvod danas imamo najviše zahvaljujući poljoprivrednicima koji čine sve da bi ga zaštitili i održali onakvog kakav je oduvek bio. Aktivnosti vezane za zaštitu ovog vrhunskog proizvoda sprovodi njihovo udruženje – „Futoški kupus“, koje je osnovano pre 17 godina. Ono je nosilac oznake imena porekla za sveži i kiseli Futoški kupus registrovane u Zavodu za intelektualnu svojinu 2008. godine, koja obavezuje proizvođače da ovaj kupus proizvode u skladu sa svim ekološkim principima, kako bi se kao zdrav proizvod pojavio na tržištu. Od 2010. godine radi se kontrola i sertifikacija. Svaki novi proizvod svake sezone prolazi kroz proces sertifikacije. Sve što nosi oznaku kvaliteta mora da ima sledljivost.

Poljoprivredni proizvodi sa oznakom geografskog porekla sve su popularniji u Evropi i širom sveta. Ova oznaka osigurava da proizvod potiče iz specifične regije, čime se garantuje njegova autentičnost, jedinstven ukus i tradicionalan način proizvodnje. Prepoznatljivim oznakama proizvodi zadovoljavaju stroge standarde i dolaze sa dodatnom vrednošću na tržištu. Korist imaju i proizvođači i potrošači – oznaka pomaže poljoprivrednicima da sačuvaju autentičnost svog proizvoda i zaštite ga od imitacija, a zbog prepoznatljivosti i garancije kvaliteta, ti proizvodi obično postižu višu cenu na tržištu. S druge strane, potrošači mogu biti sigurni u kvalitet. Svako ko radi sertifikaciju ima ceradu, na kućnom pragu ili na tezgi, na kojoj stoji ime i prezime, adresa i oznaka Futoški kupus. Da bi poljoprivredni i prehrambeni proizvodi sa oznakom geografskog porekla bili prepoznatljivi na tržištu, Ministarstvo poljoprivrede je donelo pravilnik kojim se definiše njihovo označavanje. Na osnovu tog dokumenta svaki proizvođač sa statusom ovlašćenog korisnika oznake geografskog porekla, koji je u procesu kontrole i sertifikacije, može svoj proizvod sa oznakom geografskog porekla da označi kontrolnom markicom koju izdaje Zavod za izradu novčanica i kovanog novca Topčider. Ovakvu markicu ima i kupus iz Futoga.

Futoški kupus je bela vrsta kupusa sa posebnim i specifičnim osobinama i svojstvima. Dvogodišnja je biljna vrsta sa dužinom vegetacije od 110 do 140 dana, srednje kasna i kasna sortna populacija namenjena za svežu upotrebu i kišeljenje. Svetlozelena boja, tanak list sa slabo izraženim nervima, na preseku beo sa žućkastom sredinom, blago spljoštena glavica, često rastresita ili dobro sabijena su njegove glavne fizičke ili vizuelne osobine. Sadrži više prirodnog šećera od drugih vrsta, nenadmašan je u brzini kišeljenja, ne zahteva visoku koncentraciju soli prilikom fermentacije, rastresit ili sabijen lakši je od drugih vrsta, nežnog, tankog i elastičnog lista pogodnog za konzumiranje.

Prinos futoškog kupusa ove godine manji je u odnosu na prinose u optimalnim uslovima, u proseku između 20 do 30 odsto, zbog izuzetno nepovoljnih vremenskih uslova. Cena futoškog kupusa zavisi od količine koja se traži. Cena za količinu do 100 kilograma je 120 dinara, više od 100 kilograma je 110 i 100 dinara, a velike količine mogu se kupiti za 80 dinara kilogram.