Grupa građana danas je, na poziv inicijative „Most ostaje“, blokirala prilaz kamionima na gradilište sa novobeogradske strane starog Savskog mosta.

Na starom Savskom mostu, gde je sa novobeogradske strane u podne počeo protest zbog odluke gradskih vlasti da most bude srušen, raspoređene su bile jake policijske snage.

Đorđe Miketić obratio se policajcima, ali i okupljenim građanima. „Ovde nema odgovornih, ovo je ilegalno gradilište, da se pozove policija i da se pozove šef gradilišta, da se građanima daju papiri“, rekao je Miketić. Aktivisti su podneli Zahtev za privremenu meru koja će zaustavitti rušenje.  „Imajući u vidu da vlast namerava da otme i uništi Savski most, da ga tretira kao privatno vlasništvo samo sa ciljem širenja Beograda na vodi, da nema građevinske dozvole o ukljanjaju, da govore da neće da ruše most nego da će da ga uklone, da ne postoji projekat ni procena uticaja na životnu sredinu, podneli smo Zahtev sudu da se uvede privremena mera koja će zaustaviti rušenje“, rekao je Miketić.

On je pročitao zahteve građana. „Zahtevamo obustavljanje radova i svih radnji na levoj obali Save, na mestu gde su stradali Srbi, Romi, Jevreji gde se unštava memorijalni kompleks. Zahtevamo zabranu prolaska teških mašina. Zahtevamo sanaciju mosta, proveru svih konstruktivnih elemenata i svu dokumentaciju radne dozvole, licence. Zahtevamo utvrđivanje odgovornosti za nameru rušenja Savskog mosta, za angažovanje privatnih firmi i zaduživanje građana Srbije“, rekao je Miketić i podsetio da su već podnete krivične prijave.

Mila Popović iz SSP kaže da se bore da sačuvaju most, jer ova vlast nema nijedan papir na osnovu koga bi mogli da ruše, kako navodi, jedan funkcionalan most. Ukazuje da je ceo proces netransparentan i traže da se pojavi neko nadležan ko će se obratiti demonstrantima. Na pitanje zašto su se premestili sa starogradske strane, gde su bili juče, na novobeogradsku, navodi da je to jedini put kojim građevinske mašine mogu da stignu na most, što oni žele da spreče.