Prvi potpredsednik vlade i ministar finansija Siniša Mali izjavio je da Srbija predlogom budžeta za 2025. godinu, koji će biti pred poslanicima Skupštine Srbije sledeće nedelje, nastavlja politiku daljeg ekonomskog jačanja, podrške građanima i privredi, ali i ublažavanja posledica globalnih izazova.

Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša mali rekao je da je predloženi budžet razvojni i socijalno orijentisan i da predstavlja nastavak politike daljeg ekonomskog osnaživanja naše zemlje kroz program Skok u budućnost – Srbija 2027.

Mali napominje da ukupni prihodi i primanja za 2025. godinu iznose 2.346,2 milijarde dinara, što je za 172,9 milijardi, odnosno osam odsto, više u odnosu na rebalans za ovu godinu, uz projektovani fiskalni deficit od tri odsto BDP-a. Dodao je da taj rezultat neće ugroziti dalje smanjenje učešća javnog duga u BDP-u. – Projektovana stopa privrednog rasta je 4,2 odsto BDP-a, a u apsolutnom iznosu to je 10.328,9 milijardi dinara, odnosno 88,1 milijardu evra, što znači da se vraćamo na visoke stope rasta koje smo imali pre korone i svetske ekonomske krize, što je dobra vest za našu ekonomiju – naglasio je ministar finansija.

Napomenuo je da se MMF složio sa ovakvim predlogom budžeta, pre svega sa projektovanom stopom deficita i visokom stopom javnih ulaganja i dodao da su tako nekadašnje kritike vremenom prerasle u rastuću podršku.

Poboljšanje kvaliteta života građana i rast njihovog standarda su prioriteti Vlade, ističe on i napominje da predstojeća povećanja primanja neće ugroziti stabilnost naših javnih finansija. – Od 1. decembra ove godine penzije će biti povećane za 10,9 odsto, a od 1. januara 2025. plate u javnom sektoru za 8,0 do 11, dok će minimalna zarada biti veća za 13,7 odsto – ističe prvi potpredsednik Vlade. Ističe da su predviđena rekordna izdvajanja za Ministarstvo odbrane i Vojsku Srbije od 261,8 milijardi dinara, što je 2,53 odsto BDP-a, ali je rekordan budžet i za Kancelariju za KiM od 17,2 milijarde dinara, plus još dve milijarde za pomoć nezaposlenim licima u našoj pokrajini. Tu su i izdvajanja za poljoprivredu od 138,5 milijardi dinara, plus 11 milijardi koje će se zemljoradnicima vratiti kroz refakciju akciza za gorivo, što je ukupno rekordnih 149,5 milijardi dinara, 7,5 odsto našeg budžeta, dok su izdvajanja za zdravstvo povećana sa 573,6 na 613,9 milijardi dinara, kao i ona vezana za socijalna davanja sa 209,5 milijardi na 226,6 milijardi dinara – navodi on.

Budžet Ministarstva prosvete, kako kaže, veći je za 48,2 milijarde u odnosu na rebalans, i iznosi 374,5 milijardi dinara. – Ako dodamo 83 milijarde kod lokalnih samouprava za predškolsko obrazovanje, onda je za obrazovanje namenjeno 457,5 milijardi dinara, odnosno 4,4 odsto BDP-a. I izdvajanja za nauku povećana su sa 37,6 na oko 38,1 milijardu dinara, za kulturu sa 15,6 milijardi na 17,8 milijardi dinara, plus još oko 4,3 miliona evra koji se nalaze kod Ministarstva za javna ulaganja za projekte – naglasio je ministar finansija.