Za uvoz svinjskog mesa u Srbiju, u proteklih devet meseci, dnevno smo trošili 425.185 evra, odnosno ukupno 114,8 miliona evra – najviše u regionu.

Za zamrznuto svinjsko meso – 30.148 tona platili smo 101,9 miliona evra. Ukupan uvoz svinjskog mesa jednak je preradi i potrošnji 448.540 tovljenika, težine oko 100 kilograma, što danas predstavlja četvrtinu ukupnog broja svinja u tovu na našim farmama. Mesna industrija, trgovci ili uvoznici na ovom poslu ostvarili su dobit oko 30 miliona evra. Uvezeno meso je bilo već zamrznuto šest meseci kod prodavaca, a kod nas je rok trajanja produžen za pola godine, što pogoduje prerađivačima da gomilaju lager i za preradu ne moraju da kupuju domaće tovljenike. Ovo meso pojavljuje se i u dnevnoj ponudi kao sveže, što veterinarski inspektori negiraju, iako ne vrše obimnu kontrolu.

Udruženja tovljača svinja nisu odlučno zahtevala da se promeni pravilnik o uvozu zamrznutog mesa, niti je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u tome prepoznalo ekonomsku štetu za domaće svinjarstvo. AgroServis plus nezvanično saznaje da će doći do promene ove regultive sa smanjenjem trajanja zamrznutog mesa sa godine na šest meseci, pa se može očekivati dok se to ne dogodi veliki uvoz ove sirovine.

Srbija uvozi i juneće meso. Za devetomesečni uvoz potrošili smo14,1 miliona evra iako imamo dovoljno junadi i krava za klanje. Pojedine klanice u sopstvenom tovu imaju oko 6.000 grla goveda.