Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) pozvalo je javnost da pomognu pticama u toku hladnih zimskih dana i obezbede im hranu. To je period kada ptice otežano pronalaze hranu, pa im organizovanim prihranjivanjem možemo pomoći da prežive, za njih, nepovoljne vremenske prilike.

Zimska prihrana je prvi i najmanji korak koji građani kao pojedinci mogu odmah da preduzmu i pomognu određenim vrstama koje posećuju hranilice. Na hranilicama se mogu očekivati vrabac pokućar i poljski vrabac, velika, plava i jelova senica, zelentarka, čižak, češljugar, obična i severna zeba, veliki detlić, kos, drozd borovnjak, gugutka…

Nekoliko važnih saveta DZPPS treba ispoštovati kako bi hranjenje bilo uspešno i kvalitetno:

  1. Prihrana treba da bude kontinuirana – Ukoliko niste sigurni da ćete ptice moći da prihranjujete kontinuirano tokom cele zime, nemojte počinjati sa prihranom. Jednom kada počnu da posećuju vašu hranilicu, ptice se naviknu na stalan izvor hrane, pa ukoliko naglo prestanete, pogotovo tokom hladnih dana, to može dovesti do njihovog uginuća.
  2. Izbor hranilica zavisi od toga gde je postavljamo – Postoje različiti tipovi hranilica: viseće ili stojeće, sa većom ili manjom zapreminom. Ukoliko ste početnik, odaberite manju, dok ne budete sigurni da li će i u kom broju ptice dolaziti na vašu hranilicu, savetuje DZPPS. Izbor će zavisiti i od toga gde želite da je postavite: na terasi, u dvorištu, na drvetu…
  3. Kao hranu koristite različito zrnevlje – Ptice najviše vole suncokret, ali će se poslužiti i lomljenom pšenicom, kikirikijem, orasima, bademom. Važno je da sve što im ponudite bude sirovo i neposoljeno.
  4. Budite strpljivi – Nemojte se razočarati ukoliko vas ptice ne posete odmah prvog dana, njima je potrebno određeno vreme da opaze hranu koju im nudite, da steknu poverenje i da se odvaže, dodaje DZPPS.
  5. Ponudite im i voće i masne kugle – Pticama možete ponuditi i masne kugle koje se nabavljaju u prodavnicama za kućne ljubimce ili ih napravite sami. Sirovo zrnevlje utopite u neslani loj ili mast, oblikujete u kuglu, ulijete u kore od narandže, kokosa ili bilo koji drugi kalup i okačite. Ovo je odličan izvor energije za ptice tokom hladnih dana. Neke ptice poput kosova ili drozdova borovnjaka vole sirovo voće. Presecite jabuku na pola kako bi je ptice lakše kljucale i ostavite je na drvetu
  6. Ne zaboravite vodu – Dobro je da se u blizini hranilice pticama ostavi i posuda sa čistom vodom. Vodu je potrebno redovno menjati, pogotovo kada temperature padnu ispod minusa i vodene površine se zalede. Izbacite led i ulijte svežu vodu. Posuda sa vodom ne treba da bude preduboka kako se ptice ne bi udavile. U posudu možete poređati kamenje kako bi ptice lakše pristupile vodi.
  7. Problemi sa grabljivicama – Veliki broj ptica na hranilici može privući ptice grabljivice koje se prirodno hrane sitnijim pticama ili mačke. Ukoliko vaša hranilica ima postolje i stoji na zemlji, oko postolja možete uvezati grančice okrenute na dole tako da mačka ne može da se popne. Sitne ptice se sklanjaju od opasnosti iz vazduha tako što se sakriju u žbunje. Postavite hranilicu u blizini nekog žbunja, a ukoliko je u vašem dvorištu, možete napraviti gomilu grančica, svojevrsni impovizovani žbun, u koji će ptice moći da se sklone, savetuje DZPPS.

Za više saveta o prihranjivanju posetite sajt hranilice.pticesrbije.rs. Kako biste prepoznali ptice koje posećuju hranilicu, instalirajte “Ptice na dlanu” besplatnu aplikaciju za mobilne telefone za raspoznavanje ptica.