Predstavnici nekoliko poljoprivrednih udruženja održali su 08. decembra sastanak u Badovincima na kojem su neka od njih odlučila da u petak, 13. decembra, započnu proteste i blokade.
Na poziv udruženja Naše mleko i Udruženja za opstanak i spas stočara zapadne Srbije, koji su bili domaćini, sastanku u mačvanskom selu prisustvovalo je oko 150 poljoprivrednika iz sledećih udruženja: Asocijacija 2022, Severni Banat Kikinda, Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije, Udruženje proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja, Banatska Crnica i Udruženje Nadibar. „Nije bilo nikakvih trzavica na sastanku, jer vidimo da je ovo sada nama kraj. Moramo da se saberemo i da se ujedinimo, nemamo šta više da pregovaramo, nemamo sa kim da pregovaramo. Vidimo do čega su nas doveli“, kaže za Agroklub poljoprivednik Predrag Veljković.
Udruženje Naše mleko i Udruženje za opstanak i spas stočara zapadne Srbije zahtevaju momentalno ukidanje odluka o pasivnom statusu gazdinstava pogođenih poljoprivrednika. Takođe, traže smenu celokupnog Ministarstva poljoprivrede na čelu sa ministrom Aleksandrom Martinovićem, Skupštinskog odbora za poljoprivredu na čelu sa Marijanom Rističevićem i premijera Miloša Vučevića. Zahtevaju i hitne i konkretne promene u oblasti poljoprivrede. Nakon sastanka, udruženja Naše mleko i Udruženje za opstanak i spas stočara zapadne Srbije odlučila su da u petak krenu u proteste i blokade.
Ministarstvo poljoprivrede oglasilo se saopštenjem u kojem navodi da je poljoprivredna inpekcija, u saradnji sa Upravom za agrarna plaćanja, obavila ukupno 3.350 kontrola, kod 1.580 registrovanih poljoprivrednih gazdinstava od avgusta 2024. godine. Reč je, navode, o sveobuhvatnoj akcijskoj kontroli podsticajnih sredstava na teritoriji cele Srbije (kvalitetna priplodna grla, tovna grla, neposredni podnosioci premije za mleko i kontrola podsticaja po hektaru obradive površine). „Nepravilnosti su utvrđene kod ukupno 235 registrovanih poljoprivrednih gazdinstava. Kod svih poljoprivrednih gazdinstava kod kojih su utvrđene nepravilnosti, po bilo kom osnovu po kojem je izvršen inspekcijski nadzor, podnete su prekršajne prijave i inicijative za stavljanje gazdinstva u pasivni status“, saopšteno je iz resornog ministartva. Kako ističu, rešenja o utvrđivanju pasivnog statusa određenim poljoprivrednim gazdinstvima nisu stvar politike, već su isključivo doneta zbog nepridržavanja propisa od strane pojedinih poljoprivrednika i nepostupanja po izrečenim merama Ministarstva, odnosno, usled utvrđenih nepravilnosti u okviru inspekcijskog nadzora. „Ministarstvo naglašava da ni na koji način ne targetira poljoprivredne proizvođače, niti vrši represiju ili politički progon pojedinih poljoprivrednika, već isključivo postupa u skladu sa zakonima i propisima države Srbije“, zaključuje se u saopštenju.