Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vlade Republike Srbije saopštilo je da se Zlatko Kokanović iz Udruženja za spas i opstanak stočara Zapadne Srbije i Milan Pajić iz Udruženja „Naše mleko“ nisu pojavili na sastanku sa ministrom Aleksandrom Martinovićem, kao ni članovi pomenutih udruženja poljoprivrednika.

U saopštenju se navodi da su Kokanović i Pajić bili uredno pozvani na sastanak u prostorijama Ministarstva, koji je bio zakazan za danas, u 12 časova, kako bi sa Martinovićem razgovorali o svim aktuelnim temama u oblasti poljoprivrede i kroz konstruktivan dijalog došli do optimalnih rešenja za sva pitanja od značaja za poljoprivredne proizvođače u Srbiji. Martinović je tim povodom istakao da su Vlada i resorno ministarstvo ispunili sve obaveze prema poljoprivrednicima koje su definisane sporazumima zaključenim sa različitim udruženjima poljoprivrednika 8. avgusta 2024. godine i 27. oktobra 2024. godine, te da nema apsolutno nikakvih razloga za proteste poljoprivrednika.

Ministarstvo podseća na to da je završena isplata dodatnih 10.000 dinara svim poljoprivrednicima koji su ostvarili pravo na osnovne podsticaje u biljnoj proizvodnji u 2024. godini, a ukupno je za podsticaje po hektaru isplaćeno oko 50 milijardi dinara. Takođe, svim poljoprivrednim proizvođačima koji su se prijavili na javni poziv za kvalitetne priplodne krave u aprilu 2024. godine isplaćeno je dodatnih 100.000 dinara za krave prvotelke, kako je i dogovoreno Sporazumom o međusobnoj saradnji u oblasti poljoprivrede između Ministarstva i udruženja proizvođača mleka i odgajivača goveda. Zakonom o budžetu za 2025. godinu za poljoprivredu su opredeljene rekordne 138,52 mililijarde dinara, te da je, uz tu sumu, 11 milijardi dinara predviđeno za refakciju akciza za gorivo. Sve to čini čak 7,5 odsto ukupnih prihoda budžeta za narednu godinu, a subvencije imaju najveće učešće, blizu 111,4 milijarde dinara koje su namenjene za podsticaje u poljoprivredi i ruralnom razvoju.

Ministarstvo podseća i na to da je u toku 2024. godine, u okviru nacionalnih mera podsticaja, raspisan 21 javni poziv za podsticaje – za sve mere direktnih plaćanja, mere ruralnog razvoja i mere tržišne podrške, a korisnicima je na raspolaganju bila i mera kreditne podrške. U okviru tih mera isplaćeno je više od 88 milijardi dinara, što čini 99 odsto podnetih zahteva, a ukupno su na ime svih subvencija, uključujući i podršku kroz IPARD program, isplaćene skoro 92 milijarde dinara, navodi se u saopštenju.