Januar može da deluje pomalo dosadno i tmurno, s obzirom na kratke, sive dane. Međutim, možda baš sada možete da zasadite nešto u bašti, iščekujući proleće i sunčane dane. Januar je jedan od mirnijih meseci za baštovanstvo, ali i dalje postoje stvari koje možete da posadite.
Sada je pravo vreme za sadnju uspavanog listopadnog drveća i žbunja. Ako planirate da posadite drveće, voće, živu ogradu ili ruže, januar je idealan trenutak da to uradite i odličan period za sadnju ukrasnog drveća, voćki, trske, žbunja, ruža i biljaka za ogradu, koje se tokom zime prodaju sa golim korenom.
Biljke sa golim korenom obično su jeftinije od onih koje su u saksijama, brzo se ukorene i uspešno rastu. Takođe, nemate problem sa korenovim sistemom koji može biti vezan za saksiju ili za kompost, što se ponekad dešava kod biljaka iz saksija.
Ako stignu vaše biljke sa golim korenom, a tlo je previše smrznuto ili vlažno da biste ih posadili, možete ih privremeno sačuvati. Stavite korenje u kantu komposta tako da bude pokriveno i vlažno dok uslovi ne postanu bolji za sadnju. Samo pazite da korenje ne presuši, i biće u dobrom stanju.
Ruže su dostupne kao biljke sa golim korenom tokom cele sezone mirovanja.
Možete nastaviti i sa sadnjom drveća tokom januara.
Januar nije idealan mesec za sadnju lukovica, ali ako želite da započnete godinu sa njima, ovo je dobar trenutak da isplanirate šta ćete posaditi i naručite lukovice koje ćete saditi u februaru ili martu.
Visibabe su specifične jer se obično prodaju dok su još uvek u fazi rasta, sa listovima, odmah nakon što završe sa cvetanjem. Ovo ih čini drugačijim od drugih prolećnih lukovica koje se sade tokom jeseni.
Ako imate staklenik, januar je dobar mesec da posadite ili posejete izdržljivo povrće u module ili saksije sa kompostom. Na taj način, mlade biljke će biti spremne za presađivanje kada porastu dovoljno za nekoliko meseci. Možete probati sa pasuljom, graškom, blitvom, prazilukom i lukom.
Januar je poslednja prilika za sejanje semena koje zahteva izlaganje niskim temperaturama tokom zime, proces poznat kao skarifikacija, koji pomaže semenu da proklija.
Primeri ovakvih biljaka uključuju seme mnogih grmova i bobičastih biljaka. Kada ih posejete, držite ih u hladnom stakleniku, gde će niske temperature pomoći da seme klija.
Ako imate zagrejan staklenik, možete ovog meseca da posadite ukrasne biljke koje zahtevaju dužu sezonu rasta, kao što su pelargonije ili zevalice.
Takođe, možete sejati slatki grašak u saksije u hladnom stakleniku. Ako temperature padnu ispod -5°C, obavezno zaštitite biljke od mraza.
U januaru, ako višegodišnje biljke postanu neuredne i počnu da opadaju, orežite ih. Ovo se često dešava nakon nekoliko meseci vlažnog ili snežnog vremena. Takođe, odstranite stare listove, jer to pomaže u sprečavanju širenja gljivičnih bolesti, poput crne mrlje, koja može oštetiti lišće. Na ovaj način, cvetovi će biti vidljiviji.
Obavezno orezujte voćke kao što su jabuke, kruške, ribizle i ogrozd.
Januar je pravo vreme za sređivanje listopadnog žbunja i živih ograda, posebno ako im je potrebno ozbiljnije orezivanje. Međutim, nemojte orezivati biljke iz porodice trešanja tokom zime, jer to može povećati rizik od gljivičnih bolesti, kao što je srebrni list.
Januar i februar su i meseci kada možete da orezujete visterije, uz obavezno uklanjanje suvih grana. Ovo je jednostavan posao koji podstiče obilno cvetanje kasnije u sezoni.