Pravnik Jovan Rajić izjavio je FoNetu da savetodavni referendum o poverenju predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću ne bi bio pravno obavezujući i da kao takav ima snagu ankete i ispitivanja javnog mnjenja. Rajić je naveo da to izričito proizilazi iz Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi, bez obzira na rezultate referenduma i broj građana koji bi na njega izašao.
„Vučić bi mogao sutra da kaže: ‘Hvala lepo što ste učestvovali u ovoj anketi, odnosno istraživanju, jer ovo ima istu pravnu snagu kao istraživanje javnog njenja, primljenog znanju. Ja ću sada da budem bolji nego što sam bio do sada ili uvažiću vaše mišljenje, potrudiću se da u ove preostale dve godine koliko mi mandat traje, da se popravim'“, objašnjava Rajić. Kao problem, Rajić izdvaja i to što se referendum održava po vrlo sličnim pravilima po kojima se održavaju i izbori. „Onako kako je pokrao izbore prethodne i one pre njih, manipulacije koje je pravio na tim izborima, mogao bi ponovo da pravi na referendumu“, ocenio je Rajić.
Priče o referendumu Rajić vidi kao „nastavak ismevanja institucija ove zemlje“ i pokušaj da se predsednik Srbije vrati u fokus. „On jednostavno ne može da preživi sa tim što nije u centru pažnje, što nije u fokusu, i to što studenti eksplicitno govore i ponavljaju da mu se niko ne obraća, da nije nadležan“, kazao je Rajić.
Rajić je ocenio da se u Srbiji ništa konkretno neće promeniti dok vlast ne bude priterana uza zid, a to se, smatra on, još nije dogodilo. Prema viđenju pravnika i advokata Rajića, jedino rešenje je opšti štrajk. „To podrazumeva paralisanje potpuno svih institucija. To podrazumeva paralisanje funkcionisanja države. To su nastavnici srednje škole, osnovne škole, čitav obrazovni sistem, čitavo pravosuđe, advokati, tužioci, sudije, poljoprivrednici. Dakle, u takvoj situaciji, Vučić ne bi mogao više da se pravi da je sve u redu“, ocenio je Rajić.