Udruženje „Moja Srbija“ je u otvorenom pismu ministru turizma i omladine Huseinu Memiću ocenilo da bi ukidanje vaučera za subvencionisani odmor u Srbiji ugrozilo razvoj domaćeg turizma i da bi bilo protivno nedavno usvojenom Zakonu o budžetu za 2025. godinu i Strategiji za razvoj turizma Srbije.
„Ukidanje ovih subvencija ozbiljno bi ugrozilo razvoj domaćeg turizma, dovodeći do pada prihoda ugostitelja i hotelijera što bi nas vratilo na stanje od pre deset godina, kada je izdavanje smeštaja bilo sporedna delatnost. Pored toga, mnogi ugostitelji koji su podigli kredite i uložili u poslovanje našli bi se u ozbiljnim teškoćama“, navodi se u pismu tog udruženja.
Pozvali su predstavnike Ministarstva turizma da, umesto ukidanja vaučera za odmor, još jednom razmotre predlog za uvođenje vaučera za domaće proizvode malih proizvođača. „Tvrdimo da bi se takvom akcijom postigli identični rezultati kao u sferi turizma, da bi se višestruko uvećao broj malih proizvođača domaćih proizvoda, a pri tome bi se makar u nekoj meri zaustavilo pražnjenje sela, jer bi najveći deo novca bio usmeren upravo u ruralne krajeve. Takođe, ulaganje u lokalne proizvode i brendove dodatno bi uticalo i na poboljšanje kvaliteta turističke ponude“, piše u pismu.
Podsetili su na predloge za unapređenje akcije podele vaučera za subvencionisani odmor, koje su nedavno slali Ministarstvu, a gde su tražili da se odobri kvota od najmanje 250.000 vaučera, umesto planiranih 100.000, da se zadrži vrednost vaučera od 10.000 dinara ili poveća, umesto 5.000 dinara, kako je planirano budžetom za 2025, kao i da se omogući dobijanje vaučera u digitalnom obliku.
„Moja Srbija“ traži i da se za građane koji se odluče za elektronski vaučer, smanji minimalni period predaje formulara pre rezervacije sa 30 na 15 dana, zatim da se izradi aplikacija kojom će ugostitelji očitavati digitalni kod sa mobilnih telefona gostiju i da se ta aplikacija poveže direktno sa platnim prometom. „Nadamo se da ćete u skladu sa svojim nadležnostima podržati dalji razvoj domaćeg turizma i sprečiti nanošenje nenadoknadive štete koja bi nastala ukidanjem ove akcije za celu srpsku privredu, a pre svega za 5.000 ugostitelja koji se bave domaćim turizmom i oslanjaju se na ovu subvenciju i za najmanje 100.000 građana, koji zahvaljujući vaučerima mogu sebi da priušte odmor u svojoj zemlji“, piše u pismu udruženja.