Na promociji trotomne „Enciklopedije srpske dijaspore” Marka Lopušine predsednik Matice srpske i profesor Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Dragan Stanić je istakao da je Lopušina primer kako iz novinarskog esnafa dolaze ljudi koji rade kapitalna dela u srpskoj kulturi.
Lopušina je se u „Enciklopediji srpske dijaspore” se pozabavio srpskim iseljeništvom, što je za predsednika Matice srpske i profesora Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Dragana Stanića „tema koja je beskrajno dragocena”. „Ovo što Lopušina radi je osvetljavanje celokupnog iskustva koje pomaže da se naše iseljeništvo integriše u zajednicu ovde”, naglasio je Stanić.
U ispunjenoj knjižari „Geca Kon”, autor je rekao da je enciklopedijom želeo da sačuva od zaborava „Srbe, borce za nacionalni identitet, tradiciju i institucije”, a pre svega Srpsku pravoslavnu crkvu (SPC). Lopušina se prisetio kako se krajem sedamdesetih godina u Štugartu prvi put suočio sa našim gastarbajterima i političkom emigracijom, i da se tada zarekao da ća pisati o Srbima i njihovom životu u tuđini. „Za četiri decenije sam ostvario svoju misiju i postao sam čovek koji je ujedinio Srbe”, naveo je Lopušina.
Govoreći o knjigama enciklopedije „Srbi u prekomorskim zemljama” (2016), „Srbi u evropskim zemljama” (2021) i „Srbi u balkanskim zemljama” (2024), Lopušina je naveo da danas ima 2,5 miliona Srba u 159 država. „To je druga Srbija, često bogatija i uspešnija nego naša matica. Tamo imamo 50.000 uvaženih intelektualaca i 20 svetskih šampiona”, ocenio je Lopušina.