Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO) saopštila je danas da je Indeks cena hrane FAO, referentni pokazatelj svetskih cena prehrambenih proizvoda, opao u januaru za 1,6 odsto u odnosu na decembarski nivo, navodeći da je pad uzrokovan značajnim padom međunarodnih kotacija biljnih ulja i šećera.

Indeks, koji prati mesečne promene u međunarodnim cenama skupa prehrambenih proizvoda kojima se trguje na globalnom nivou, bio je 6,2 odsto viši od odgovarajućeg nivoa pre godinu dana, ali je ostao 22,0 odsto ispod svog maksimuma postignutog u martu 2022. godine, navodi se u saopštenju Organizacije.

Indeks cena šećera FAO pao je za 6,8 odsto u odnosu na decembar i 18,5 odsto u odnosu na nivo iz prethodne godine, uglavnom zbog poboljšanih izgleda globalnog snabdevanja kao rezultat generalno povoljnog vremena u Brazilu i odluke indijske vlade da nastavi izvoz šećera.

Navodi se da je indeks cena biljnog ulja FAO pao za 5,6 odsto u odnosu na prethodni mesec, preokrenuvši nedavno povećanje, iako je ostao 24,9 odsto veći nego pre godinu dana i dodaje da je pad u januaru bio uslovljen nižim svetskim cenama palminog i repičinog ulja, dok su cene sojinog i suncokretovog ulja ostale stabilne.

Indeks cena mesa je opao za 1,4 odsto u januaru, pošto su niže međunarodne cene ovčijeg, svinjskog i živinskog mesa nadmašile povećanje kotacija goveđeg mesa, dok je Indeks cena žitarica porastao za 0,3 odsto u odnosu na decembar, ali je ostao 6,9 odsto ispod nivoa iz januara 2024. godine.

Indeks cena mleka je porastao za 2,4 odsto u odnosu na decembar i 20,4 odsto u odnosu na nivo iz januara 2024. godine, a porast je podstaknut mesečnim porastom međunarodnih kotacija sireva od 7,6 odsto, što je nadmašilo pad cena putera i mleka u prahu, dodaje se u saopštenju.