Slep tužbe predstavljaju veliki problem za medije i služe da bi se novinari zastrašili i odvratili od objavljivanja kompromitujućih informacija koje povezuju biznismene i političare, zajednički su ocenili predstavnici vodećih istraživačkih medija iz Srbije i Francuske.

Debata „Izazovi novinarstva“ održana je u Evropskoj kući u Beogradu, a učestvovali su urednik Mreže za istraživanje kriminala i korupcije (KRIK) Stevan Dojčinović, novinarka Centra za istraživačko novinarstvo (CINS) Dina Đorđević i novinarka francuske istraživačke medijske kuće Mediapart Valentin Obert.

Dojčinović je istakao da su slep tužbe kojime je KRIK neretko izložen finansijski iscrpljujuće, pa zbog toga traže pomoć čitalaca da bi izašli na kraj sa brojnim i dugim sudskim postupcima.

Novinarka CINS-a Dina Đorđević zahvalna je na tome što njen medij do sada nije bio žrtva slep službi, ali je svesna učestalosti tog problema kao i toga da je, ukoliko neko to bude želeo, takav scenario nemoguće izbeći, bez obzira na temeljne provere i saradnju sa advokatima.

Novinarka iz Francuske Valentin Obert ističe da se i njena kuća Medijapan često suočava sa slep tužbama i navodi da ih je bilo više od 300.  Kao „šampiona“ slep tužbi u Francuskoj ona je pomenula biznismena koji se bavi transportom, a kupio je i pojedine medije, u kojima je onda otpuštao novinare koji su pisali protiv njega.  Obert, ipak, ističe da je zbog tog biznismena reagovalo i pravosuđe, koje je utvrdilo da je neosnovanim postupcima „zamajavao pravdu“.