Većina mladih u Srbiji, njih 69 odsto, smatra da su fosilna goriva jedan od glavnih uzročnika razvoja klimatskih promena, a zelena tranzicija ih prvobitno asocira na korišćenje obnovljivih izvora energije, pokazuje istraživanje koje je sprovelo Udruženje Obnovljivi izvori energije, uz podršku Evropske unije i WWF Adria.

Anketa, u okviru projekta „Podizanje svesti o klimatskim promenama i zelenoj tranziciji“, sprovedena je među 525 mladih starosti od 18 do 30 godina iz cele Srbije, navedeno je u saopštenju. Većina ispitanika, njih 87 odsto, definiše termoelektrane kao velike zagađivače u Srbiji, a 90 odsto podržava veću proizvodnju i potrošnju energije iz obnovljivih izvora. Najveći potencijal mladi vide u energiji Sunca – 42 odsto, a znatno manji broj u energiji vode 22 odsto i vetra 19 odsto, dok geotermalne izvore, biomasu i biogas ispitanici ne prepoznaju kao izvore sa previše potencijala u Srbiji.

Anketirani ocenjuju da klimatske promene uglavnom utiču na njihove svakodnevne navike, a 55 odsto smatra da će klimatske promene u velikoj meri imati posledice na mlade u budućnosti. Najveći broj mladih, 47 odsto, izdvaja visoke temperature kao efekat klimatskih promena koji će imati najveći negativni uticaj po generacije mladih u budućnosti u Srbiji.

Za 19 odsto mladih najveći negativni uticaj imaće suše, za 14 odsto njih to će biti toplotni talasi, a za 13 odsto obilne padavine. Rezultati ankete pokazuju i da se 52 odsto mladih u Srbiji u informisanju o klimatskim promenama i zelenoj tranziciji oslanja na društvene mreže, dok 22 odsto koristi internet portale kao izvor informacija.