Čim se završi prodaja sezonskog letnjeg cveća, kreće se sa radovima oko novih zasada, tako da kupci pogrešno misle da cvećari odmaraju do proleća.
Da bi cveće tokom proleća i leta krasilo naša dvorišta i balkone cvećari i ovih hladnih zimskih dana rade punom parom. Supstrati za cveće i optimalni uslovi za gajenje u plastenicima samo su neki od preduslova za odlične rezultate. Tokom cele godine u plastenicima se gaji i proizvodi cveće. Nema odmora ni nakon prelaska iz letnje u jesenju sezonu, kada zapravo počinju veliki radovi. Čim se završi prodaja sezonskog letnjeg cveća, kreće se sa radovima oko novih zasada, tako da kupci pogrešno misle da cvećari odmaraju do proleća. Kada stignu hladniji dani, imaju mnogo posla – nabavljaju supstrate, a plastenike pripremaju i počinju da pune reznicama različitih biljaka. Mnogi kažu da je najvažniji i najodgovorniji posao tokom zime održavanje optimalne temperature u plastenicima. To znači da temperatura u plasteniku ne sme da padne ispod 7 oC, a veoma je važno da se obezbedi prostor koji je namenjen posebno za nicanje biljke iz semena, a tada temperatura mora da bude najmanje 15 oC.
Određene vrste cveća zahtevaju višu temperaturu, na primer begonijama odgovara temperatura od oko 22 stepena kako bi se biljka razvijala, a takva temperatura je neophodna i u januaru. Ukoliko temperatura nije odgovarajuća onda biljke mogu da uvenu, a često se to dešava i u slučaju kada se jedan termin loženja preskoči. Ciklama kreće sa cvetanjem u kasnu jesen, tokom zime i proleća, dok leti miruje. Sada se neguju i primule ili jagorčevina, kao i karanfili. Za ove vrste veoma je bitno da ne trpe visoke temperature, a još manje suv vazduh. Bitno je samo da temperatura u kojoj opstaju bude u plusu i da imaju dovoljno svetlosti. Mladim biljkama muškatli odgovara temperatura od oko sedam stepeni.
Tokom februara iz semena nabavljenih iz uvoza seju se mnoge jednogodišnje biljke kao što su kadifa, vredna liza ili takozvane pištike, cinija kao i ageratum – goruća ljubav. Niko neće zakasniti ukoliko ovo cveće zaseje najkasnije do 20. februara, duži je dan, vreme je toplije, više je sunca i biljke lakše klijaju. Da bi ove biljke nikle na stolovima je neophodna temperature od 22 do 25 stepeni. Seme klija do sedam dana, a kad nikne i dostigne rast od četiri do šest listova mlade biljke rasađuju se u male saksije. Bitna stavka je i kontrolisanje vlažnosti: ukoliko je veća doći će do truljenja korena, a u suprotnom, biljka će se osušiti, znači, samo umereno. Biljke vole svetlost i u takvim uslovima bolje napreduju, a veoma je bitno da zemlja-supstrat bude kvalitetna, da nema kiselosti. Pravilan izbor zemlje je ključan faktor, jer će obezbediti optimalne uslove za rast i razvoj cveća. To je osnova za zdrav rast biljaka, jer obezbeđuje adekvatan nivo vlage, hranljive sastojke i dobru drenažu, što su ključni faktori za uspešan uzgoj.