„Kiša se ne očekuje narednih sedam dana. Zbog toga preporučujemo da se privremeno obustavi prihrana dok se ne pojave povoljniji vremenski uslovi“, upozoravaju iz novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo.
Trenutno se nalazimo u ključnom periodu za prihranu pšenice, a stanje na terenu pokazuje da moramo delovati promišljeno, savetuju stručnjaci iz novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo. Prema njihovim informacijama, oko polovine površina je do sado prihranjeno, a mnogi poljoprivrednici još uvek odlučuju o primeni ovog procesa. „Trenutna situacija sa vlagom u zemljištu je kritična, gornji sloj se isušuje, a kiša se ne očekuje narednih sedam dana. Zbog toga preporučujemo da se privremeno obustavi prihrana dok se ne pojave povoljniji vremenski uslovi“, upozoravaju.
Kako napominju, kada je reč o đubrivima, tržište nam trenutno šalje važne signale: Cene kontinuirano rastu, Zalihe su dovoljne, Gotovinska kupovina donosi značajne uštede u odnosu na plaćanje novim rodom. „Posebno želimo da skrenemo pažnju na izbor đubriva. Naši stručnjaci preporučuju da se razmotre brže rastvarajuće komponente umesto uree, koja nije idealno rešenje za prihranu pšenice u trenutnim uslovima“, kažu na Institutu za ratarstvo i povrtarstvo.
Kako napominju iz Prognozno-izveštajne služe za zaštitu bilja (PIS), u zavisnosti od rokova setve, ozimi usevi pšenice nalaze se u različitim fazama razvoja listova do početnih faza bokorenja. Recimo, na području rada PIS regionalnog centre Ruma, vizuelnim pregledom useva uočeno je prisustvo simptoma sive pegavosti lista pšenice (Septoria tritici) u niskom intenzitetu napada (na do četiri odsto biljaka), dok je u usevima ječma utvrđeno neznatno širenje simptoma mrežaste pegavosti lista ječma (Pyrenophora teres) u odnosu na pregled pre mesec dana (na do 30 odsto biljaka).
Prilikom pregleda ozimih strnih žita nije utvrđeno prisustvo štetnih insekata. Prisustvo aktivnih rupa od poljskih glodara, poljskog miša (Apodemus sylvaticus) i poljske voluharice (Microtis arvalis), registruje se u kategoriji vrlo niske brojnosti (do 10 rupa po ha), dok se nešto veće brojnosti uočavaju na ivičnim delovima parcela koje se nalaze u blizini lucerišta i utrina. „Proizvođačima se preporučuju redovni obilasci parcela i ukoliko se utvrdi brojnost aktivnih rupa u II kategoriji (10-500 rupa po hektaru od poljske voluharice i 10-50 rupa od poljskih miševa), preporučuje se primena registrovanih rodenticida na bazi cink-fosfida, uz obavezno zatrpavanje rupa kako ne bi došlo do trovanja ptica i divljači“, savetuje PIS.