Učesnici protesta koji je sinoć organizovala neformalna inicijativa „Kultura u blokadi“ završili su protestnu šetnju ispred Kulturnog centra Beograda (KCB) , u Kolarčevoj ulici, a zatim su ušli u tu instituciju, koju su, kako su naveli „oslobodili“.

Predstavnica inicijative „Kultura u blokadi“ rekla je u KCB da umetnice i umetnici okupljeni oko te inicijative „stoje uz studente koji su ih pozvali da obustave rad u kulturi i prošire područje borbe“.    „Odgovaramo na njihov poziv i spremni smo da se toj borbi posvetimo, jer verujemo da se ovaj front širi na sve druge sektore“, rekla je ona. Dodala je da su njihovi saveznici iz KCB već objavili štrajk i najavili potpunu obustavu rada, jer studentski zahtevi nisu ispunjeni.  Na vratima KCB zalepljen je Kućni red, u kome, pored ostalog, piše da za vreme akcije oslobađanja KCB ulaz u taj prostor ostaje slobodan za sve, po pravilima koja važe u redovno radno vreme. Niko ni na koji način ne sme da ometa pravo zaposlenih da dolaze na njihova radna mesta, kako bi legalno praktikovali svoje pravo na štrajk, piše u Kućnom redu. Takođe se navodi da su otkazani svi javni programi iz najavljenog plana aktivnosti. U Kućnom redu piše da će u slučaju policijske intervencije pružiti pasivni otpor.

Na vratima su zalepljene i odluke plenuma, objavljene 17. februara, u kojima se navode njihovi zahtevi, koji su pročitani na početku protesta ispred Ministarstva kulture. Radnice i radnici u kulturi, umetnice i umetnici ističu da stoje uz studente i da podržavaju borbu za ispunjenje svih njihovih zahteva i zahtevaju da institucije počnu da rade svoj posao.  „Zbog toga stajemo ispred one koja je zadužena za razvoj kulturnog stvaralaštva i očuvanje kulturnog nasleđa Srbije, a koja već decenijama doprinosi uništavanju lokalne kulture, tako što nam oduzima pravo na rad i uskraćuje građanima zadovoljenje osnovnih kulturnih potreba“, istakli su predstavnici inicijative „Kultura u blokadi“.

Od Ministarstva kulture zahtevaju da kultura bude dostupna svima. „Neophodna je promena načina upravljanja institucijama kulture i uspostavljanje osnovnih mehanizama za demokratsko i decentralizovano upravljanje, kroz uključivanje šire kulturne zajednice u plenume, na kojima će se ponovo osmisliti struktura institucija i ukinuti nejednakosti svake vrste“, ističu u ovoj inicijativi. Oni zahtevaju da se obezbedi održivo finansiranje kulture, uz najmanje jedan i po odsto budžeta na republičkom i šest odsto na lokalnom nivou, uz pravednu raspodelu novca i učešće svih aktera u kulturi. Traže i objavljivanje kompletne dokumentacije o projektu Ekspo 2027, uključujući ugovore, budžetska izdvajanja i planove, kao i da se zaustavi investicioni urbanizam i rušenje kulturnog nasleđa.  „Prvi koraci u tom procesu su poništenje protivzakonitih i protivustavnih odluka Vlade Srbije, koje su dovele do gubitka statusa nepokretnog kulturnog dobra zgrada Generalštaba, kao i ponovno utvrđivanje statusa nepokretnog kulturnog dobra celokupnom kompleksu Beogradskog sajma“, navodi se u zahtevima. Takođe, zahtevaju da se sankcionišu mediji koji promovišu govor mržnje i da se prekine sa targetiranjem i pretnjama građanima. „Nećemo ovde stati. Ovo je tek 0,67 odsto naših zahteva – taman koliko je ove godine planirano da se iz javnog budžeta izdvoji za kulturu u Srbiji“, istakli su oni.