Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije saopštilo je da će kod većine ptica uskoro početi sezona gnežđenja i pozvalo da se u narednim danima postave kućice koje pticama mogu postati bezbedan dom.
U saopštenju se ukazuje da nestankom starih stabala nestaju i duplje koje se sa pravom nazivaju „fabrikama života“, s obzirom na to da se u Srbiji u njima gnezdi više od 40 vrsta ptica. Neke vrste, poput vrapca pokućara, velike senice, obične i crne crvenrepke, kukumavke i kukuvije, ranije su se gnezdile u šupljinama zgrada i na tavanima, pa sadašnje hermetične i pojednostavljene zgrade, ravnih i glatkih zidova, često od stakla ili metala, takođe ostavljaju ptice bez mesta gda bi mogle da odneguju mlade.
Osim dobrobiti ne samo za ptice i biološku raznovrsnost u naseljima, pravljenje kućica posredno može biti korisno i za ljude, poljoprivredu, šumarstvo: jedan par senica za ishranu svojih ptića sakupi oko 8.000 gusenica, a jedna porodica sova tokom gnezdeće sezone ulovi više hiljada glodara. Pojedine vrste se hrane semenkama i izuzetno su korisne za prirodno suzbijanje korova.
Dodaje se i da ptice dupljašice rado prihvataju kućice za gnežđenje, a Društvo savetuje da se za različite vrste ptica prave različite kućice i da ljudi prvo provere koje vrste žive u njihovoj okolini i najbolje, da je najbolje postaviti ih od jeseni do proleća, da kućice ne smeju propuštati vodu ili vetar kako bi jaja bila zaštićena i na toplom i da je treba farbati samo spolja i u blage, prirodne nijanse koje će se utopiti u sredinu.
Navodi se i da je jedna od najčešćih grešaka niska, a široka kućica, sa otvorom koji je prevelik i prenisko postavljen i dodaje da otvor treba da bude veliki tek toliko da se ptica kroz njega provuče i on će odrediti koje vrste mogu da nasele kućicu. Kućice se postavljaju na debla ili na zidove zgrada, na visini od 2,5 do četiri metra, ali treba imati u vidu da je kućice potrebno jednom godišnje očistiti od nakupljenog materijala i popraviti ukoliko su oštećene.