Svaki peti građanin Srbije je u riziku od siromaštva, 45 odsto građana sa teškoćama sastavlja „kraj s krajem“, dok više od 15 odsto građana priznaje da ne može da priušti meso ili ribu svakog drugog dana, saopštila je danas Inicijativa A11 povodom obeležavanja Svetskog dana socijalne pravde.
„Dok svedočimo rastu prosečne plate u Srbiji – statističkog podatka koji ni na koji način ne oslikava položaj prosečnog građanina, stvarnost je mnogo tmurnija. Minimalna potrošačka korpa je u Srbiji, prema poslednjim podacima, 54.565 dinara, što je prevelik trošak i za one koji zaista primaju prosečnu platu“, ističu iz Incijative A11. Oni smatraju da je vlast prvobitno pokušavala da „zamaskira“ inflaciju akcijom „Bolja cena“, ali da se čini da je država, ipak odustala od svih pokušaja da kontroliše politiku koja građane i građanke Srbije neminovno baca u sve dublje siromaštvo.
Najsiromašniji u Srbiji su bez ikakve prilike da izađu iz kruga siromaštva, ukazuju iz Inicijative, dodajući da jeusklađivanje iznosa novčane socijalne pomoći dva puta godišnje ne čini ni blizu dovoljno da se ljudima na margini pomogne. „Budući da je iznos te pomoći trenutno 11.919 dinara po pojedincu, pitanje je kako iko može da zadovolji najosnovnije životne potrebe. Poslednje usklađivanje značilo je povećanje iznosa novčane socijalne pomoći za samo 245 dinara, što jedva pokriva dve litre mleka“, navodi se u saopštenju.
Iz inicijative A11 zahtevaju od nadležnih institucija da preuzmu odgovornost za stanje u kojem se građani nalaze, uz insistiranje da se do socijalnog mira ne dolazi putem jednokratnih davanja ugroženim društvenim grupama, već istinskom namerom da se odgovornim potezima dugoročno kreira održiva socijalna politika u Srbiji.