Na skriningu na rano otkrivanje raka pluća, koji se sprovodi u Klinici za plućne bolesti Univerzitetskog Kliničkog centra Srbije, za nepuna četiri meseca pregledano je 1.500 građana, a kod njih 45 je otkrivena ova vrsta karcinoma, rečeno je danas na konferenciji „Rak pluća- Dijagnoza nije kraj“.

Na konferenciji koju je organizovalo Udruženje za borbu protiv raka pluća „Punim Plućima“ istaknuto je da je Srbija prva zemlja zapadnog Balkana u kojoj se sprovodi organizovani skrining na rano otkrivanje raka pluća, što predstavlja način da se promeni poražavajuća statistika za ovaj najčešći i najsmrtonosniji malignitet, od kojeg godišnje oboli gotovo 7.000, a na žalost umre više od 5.000 osoba.

Pulmolog – onkolog iz Klinike za pulmologiju UKC Srbije Vesna Ćeriman Krstić ocenila je da je inovativna teropatija značajno poboljšala lečenje karcinoma pluća i da je kod određenog broja pacijenata koji je primaju omogućeno duže vreme do progresije bolesti i značajno produženje života.

Olja Ćorović iz Udruženja pacijenata za borbu protiv raka pluća „Punim plućima“ naglasila je da je potreba za skriningom ogromna, jer podaci pokazuju da se u zemljama u kojima se sprovodi skrining, smrtnost od raka pluća smanjila i do 40 odsto.

Prisutnima su se obratili i Jelena Crndak, čiji je otac Iako dobio dijagnozu skvamoznog raka pluća, a koji je imao je sreće da bude uključen u kliničku studiju i umesto hemoterapije dobija imunoterapiju i Novica Kostić čiji je otac preminuo od raka pluća.