Oko 2800 članova akademske zajednice Srbije potpisalo je Inicijativu kojom od Evropske komisije zahtevaju da odbaci predlog kompanije Rio Tinto, kojim bi se projekat Jadar proglasio za strateški projekat iz domena kritičnih sirovina.

Inicijativu kojom se od Evropske komisije zahteva da odbaci predlog kompanije Rio Tinto da se projekat Jadar proglasi za strateški projekat iz domena kritičnih sirovina, potpisalo je 2800 članova akademske zajednice, iz polja ekologije, biologije, rudarstva, prava i ekonomije. Podeljena je u 10 tačaka.

Profesorka Ljiljana Tomović rekla je da je za akademsku zajednicu osnovna profesionlna, moralna i društvena obaveza da postavi strateške interese naroda u Srbiji.

U toku je državom potpomoguto izigravanje zakona Srbije, jer se Rio Tintu dozvoljava da jedinstveni projekat `Jadar` o otvaranju rudnika litijuma kod Loznice podeli na tri dela čime se potpuno izbegava kumulativno dejstvo negativnih posledica u slučaju otvaranja rudnika„, rekao je koordinator Nacionalnog tima Imre Krizmanić koji je 2020. na području planiranog rudnika ispitivao stanje biodiverziteta na prostoru 30.000 hektara obuhvaćenim Prostornim planom posebne namene.

Akademik Slobodan Vukosavić rekao je da eksploatacija litijuma u Jadru, kao i eksploatacija bakra u Boru „na ovaj način, jer je Borska reka mrtva, i u njoj nema ni bakterija„ – nije u interesu Srbije, ali ni EU„.

Stav akademske zajednice je da moraju dati punu podršku svim pojedincima, ubeđeni da građani neće dozvoliti ovakvo sprovođenje projekta, kao i da je EU svesna problema sa vladavinom prava u Srbiji, kao i da bi se ovim postupkom poverenje u evropske institucije svelo na minimum.