Predsednik Srbije Aleksandar Vučić započeo je danas nešto posle osam časova u Palati Srbija konsultacije o mandataru za sastav nove vlade.

Vučić se prvo sastao sa predstavnikom Ruske stranke Slobodanom Nikolićem, a zatim i sa predstavnicima lista Savez vojvođanskih Mađara (SVM), Usame Zukorlić – Ujedinjeni za pravdu – Stranka pravde i pomirenja – Bošnjaci Sandžaka i Tomislav Žigmanov – Demokratski savez Hrvata u Vojvodini. Vučić je u ponedeljak rekao da je uputio pismo svim nosiocima lista i poslaničkim grupama u Skupštini Srbije, a da se pet ili šest lista prijavilo da učestvuje u konsultacijama koje će, kako je naveo, biti završene do petka.

Predsednik Ruske stranke Slobodan Nikolić izjavio je posle sastanka sa Vučićem da su razgovori bili konstruktivni i da je stav Ruske stranke po mnogim pitanjima identičan sa stavom vlasti. „Mi osuđujemo proteste koji se dešavaju već četiri meseca u Srbiji. U Srbiji se vlast može menjati samo mirnim putem, odnosno izborima“, rekao je Nikolić novinarima u Palati Srbija.

Predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Balint Pastor izjavio je posle sastanka da se nada da će biti formirana nova vlada, ali da SVM ne beži ni od izbora. On je naveo da SVM želi na isti način da učestvuje u radu nove vlade ukoliko ona bude formirana – na nivou državnih sekretara.

Predsednik Stranke pravde i pomirenja Usame Zukorlić izjavio je posle razgovora sa Vučićem da je shvatio da je Srbija bliža tome da se formira nova vlada, ali da će o tome odlučivati najjača stranka. „Mi smo izneli naše zahteve i viđenje sa aspekta manje brojnih zajednica u ovoj državi. Želimo da se rešavaju nerešeni problemi na terenu kao što su proporcionalna zastupljenost u institucijama, pitanje podeljenosti islamske zajednice, pitanje kriminala i korupcije, kao i pitanje koje je veoma važno za bošnjački narod, a to je odnos između Beograda i Sarajeva“, rekao je Zukorlić novinarima u Palati Srbija. Tomislav Žigmanov je rekao da se participacija političkih predstavnika nacionalne manjinske zajednice u Srbiji pokazala u prethodnom periodu kao više nego pozitivna, kada je reč o društvenom položaju samih zajednica i kada je reč o iskazivanju otvorenosti vlasti za stvaranje takvog upravljačkog oblika gde će i pripadnici nacionalnih manjina imati vidno i značajno mesto.