Mnogi naši vinogradari nisu upućeni u to da najnovija istraživanja pokazuju da je moguće saditi kalemove vinove loze (Vitis Vinifera L.), odnosno podići vinograd i bez obrazovanja humke od zemlje. Umesto humke, obavi se parafinisanje spojnog mesta i nadzemnih delova kalemova, tako da sloj parafina nadoknađuje humku.
Prednosti parafinisanja kalemova u odnosu na obrazovanje humke od zemlje su mnogobrojne. Kao prvo, brže se odvija sadnja i nije potrebna dezinsekcija protiv štetočina koje se skrivaju u humci od zemlje. Nije potrebna ni nega humke, što pojeftinjuje troškove održavanja mladog zasada u prvoj godini podizanja, kao ni odstranjivanje površinskih žila i brandusa (žile neposredno ispod površine zemlje).
Obavlja se na sledeći način. Prvo se parafinski vosak zagreje na temperaturi od 55 do 70 oC. Zagrevanje smeše može se obaviti napolju gde se podižu vinogradi ili u zatvorenoj prostoriji. Toplota parafinskog voska mora se strogo kontrolisati termometrom. Po pravilu, posuda sa parafinskim voskom treba da se nalazi u posudi sa toplom vodom koja se direktno zagreva na toplom izvoru. Kada se umoči prst u parafin, kod standardnog parafinskog voska, treba malo da pecka i da stvori providan naprstak. Ako je naprstak mlečno beo, onda je parafin hladan, a ukoliko peče onda je vruć. Kalemovi se mogu umakati u parafinski vosak pojedinačno ili grupno u rastresitim snopovima od 10 do 12 komada odjednom. U parafinski vosak umače se samo deo kalema i to deo lastara sa jednim, ređe dva okca, spojno mesto i deo ispod spojnog mesta do prvog kolenca. Tretiranje u toplom parafinskom vosku traje jednu do dve sekunde. Vađenjem kalemova iz parafinskog voska završeno je tretiranje kalemova parafinom i mogu se odmah saditi. Za jedan kalem utroši se oko 1,5 grama parafina.
Da bi se spojno mesto i okce zaštitili od nepovoljnih spoljnih činilaca, preporučuje se upotreba prstenova od plastične mase. Ovi prstenovi imaju odgovarajuće dimenzije. Prečnik im je 5 do 6 cm, visina 15 cm i debljina zida prstenova oko 1 do 1,5 mm. Postavljaju se odmah po završenom sađenju kalemova tako da zahvate prostor od 5 do 6 cm iznad okca i 3 do 4 cm ispod spojnog mesta. Prednosti sađenja parafinisanih kalemova sa postavljenim prstenovima su višestruke. Kao prvo, jednostavno se postavljaju, mogu se upotrebljavati i više godina, uspešno zamenjuju humku od zemlje od napada štetočina, kao što su crvi i sovice. Takođe, uspešno štite parafinski sloj od nepovoljnih uticaja spoljne sredine i lastare u početku razvoja od vetrova i mehaničkih ozleda, nije potrebna nega humke i odstranjivanje površinskih žila. Ovo olakšava negu mladog čokota u prvoj godini sađenja vinove loze, a na kraju, smanjuju se troškovi održavanja vinograda u godini njegovog podizanja. Inače, prsten se ostavlja da štiti parafinisano spojno mesto i osnovu lastara sve do opadanja lišća, odnosno sve do zagrtanja mladog čokota u jesen.