Lucerka se poslednjih godina sve više seje u proleće zbog sve ćešćih suša u letnjim mesecima. Optimalni rokovi za setvu lucerke su druga polovina marta i prva polovina aprila.

Lucerka spada u najbolje proteinsko hranivo stočarske proizvodnje i kao takva dosta je zastupljena u setvenim strukturama naših gazdinstava. Način zasnivanja lucerišta je od velikog značaja za postizanje visokih prinosa dužinu eksploatacije lucerišta. Propusti u zasnivanju lucerišta vode proređivanju sklopa biljaka, a samim tim smanjenju prinosa i kvaliteta krme, kao i dužini eksploatacije. Jedna od grešaka u zasnivanju površina pod lucerkom, koja se kasnije ne može ispraviti je pogrešan izbor parcele. Lucerka zahteva zemljište sa neutralnom pH vrednošću (pH 6,5-7,5) i oranični sloj dubok, rastresit, plodan i sa povoljnim vodno-vazdušnim režimom. Agrohemijska analiza zemljišta je neophodna za pravilan odabir parcele i primenu mineralnih đubriva. Na zemljištima srednje obezbeđenosti preporučuje se da količina fosfora u zasnivanju lucerišta bude 180-200 kg P2O5/ha, a kalijuma 100-140 kg K2O/ha. Da bi mlade biljke lucerke obezbedili pristupačnim azotom u fazi klijanja i nicanja preporučuje se unošenje 40-50 kg/ha pred setvu.

Sve češća suša u letnjim mesecima onemogućava adekvatnu pripremu zemljišta i setvu u optimalnom roku za letnje- jesenju setvu (avgust i početak septembra), pa setva se lucerke obavlja u proleće. Nakon jesenje osnovne obrade, u proleće izvršiti kvalitetnu predsetvenu pripremu na dubinu 6-8 cm, koja će obezbediti dobro usitnjen oranični sloj. Zemljište mora biti dovoljno čvrsto u vreme setve, tako da stopalo ne utone više od 1 cm. Optimalni rokovi za setvu lucerke su druga polovina marta i prva polovina aprila. Izbor sorte i poznavanje njenih karakteristika važan je uslov postizanja visokih i stabilnih prinosa. Seme za setvu mora biti čisto (bez semena korova i „viline kosice”), visoke klijavosti. Optimalna dubina setve je od 0,5-3 cm zavisno od tipa zemljišta.Ukoliko je zemljište dobro pripremljeno, a sejalice mogu pravilno da rasporede predviđenu količinu semena, dovoljno je 15-18 kg/ha kvalitetnog semena. Neposredno po setvi treba primeniti valjanje površine lakim valjcima, radi ravnomernijeg i ujednačenijeg nicanja, što je posebno važno za pravovremenu i uspešnu borbu protiv korova.

Lucerka se sporo razvija u početnim fazama rasta i razvoja. Brz porast korova u istom periodu može dovesti do ugušivanja biljaka i velikih proređivanja useva, što znatno smanjuje dužinu eksploatacije lucerišta. Veoma je važno da se prvi otkos u godini zasnivanja kosi što kasnije, u vreme precvetavanja lucerke. Svaka znatno ranija kosidba dovodi do čupanja mladih biljaka lucerke koje se još uvek nisu dovoljno ukorenile, a samim tim i do proređivanja useva. Primena navedenih mera omogućava uspešno zasnivanje, visoke prinose i znatno duži period iskorišćavanja, jer samo usev sa dobrim sklopom biljaka može dati visoke i stabilne prinose krme u toku višegodišnjeg perioda iskorišćavanja.