Predstavnici međunarodnih novinarskih udruženja iz Misije za brzi odgovor u oblasti slobode medija boravili su tri dana u Srbiji, sa ciljem da iskažu solidarnost sa ovdašnjim novinarkama i novinarima. Sastali su se sa novinarima, predstavnicima medija, strukovnih udruženja, policije i tužilaštva, kao i sa predstavnicima OEBS, Saveta Evrope i delegacije EU, ali ne i sa državnim zvaničnicima Srbije.

Srbija je jedina zemlja kandidat za članicu EU u kojoj je zabeležena višestruka zloupotreba špijunskih softvera za praćenje novinara, izjavio je u Beogradu Džejmi Vajzman iz Međunarodnog instituta za medije (The International Press Institute – IPI).

 

Predsednica Evropske federacije novinara (EFJ) Maja Sever rekla je da su se tokom posete Srbiji sastali sa velikim brojem novinara.

Elena Rodina iz Evropskog centra za slobodu štampe i medija okarakterisala je situaciju u Srbiji u oblasti slobode medija kao kritičnu.

Advokatica Jasmin Dezeuv iz organizacije Slobodni mediji je rekla da kako je fokus kratke posete bio solidarnost sa novinarima, nije bilo vremena za sastanak sa predstavnicima vlasti.
Ministarstvo informisanja i telekomunikacija saopštilo je ranije da je dva puta, prethodnih dana, neposredno kontaktiralo sve članove ove delegacije pozivajući ih na sastanak i razgovor sa ministrom Dejanom Ristićem, što je odbijeno uz obrazloženje da ne žele susret sa političarima i članovima odlazeće Vlade.