Nedavno je donet Pravilnik o tehničkim i drugim zahtevima za čvrsta goriva iz drvne biomase koja se stavljaju na tržište Republike Srbije. Ovim dokumentom se po prvi put uvode precizni tehnički i drugi standardi za čvrsta goriva iz drvne biomase, uključujući pelete i brikete, koji se plasiraju na domaće tržište.
Pored tehničkih zahteva, Pravilnik obuhvata i način ocenjivanja njihove usaglašenosti, kao i pravila za označavanje proizvoda.
Pelet koji se stavlja na tržište moraće da prođe laboratorijsku analizu i ispuni stroge normative u pogledu eventualnog sadržaja štetnih materija.
Poseban značaj ovog propisa ogleda se u tome što će u Srbiji prvi put sistematski biti kontrolisane fizičke i hemijske karakteristike drvnog peleta, kao što su veličina, oblik, postojanost, kalorijska vrednost, nivo vlage i sadržaj pepela – ali i parametri koji direktno utiču na zdravlje ljudi i životnu sredinu, uključujući prisustvo teških metala – arsena, kadmijuma, hroma, bakra, olova, žive, nikla, cinka, kao i sumpora i azota.
Pre stavljanja na tržište, i proizvođači i uvoznici peleta i drugih drvnih goriva biće obavezni da izvrše proveru kvaliteta kod imenovanog tela. Proizvod u prodaji mora da prati Izjava o usaglašenosti koja važi do prodaje sortimenta iz određene partije drvnog peleta i drvnih briketa, a ove isprave o usaglašenosti smatraće se važećim do trenutka prodaje.
Proizvođači peleta u Srbiji, međutim, tvrde da je usvojen samo jedan od zahteva upućenih Ministarstvu rudarstva i energetike, što je nedovoljno da taj domaći energent postane po ceni konkurentan peletu koji se uvozi iz Crne Gore i Bosne i Hercegovine.
– Usvojen je pravilnik o novim propisima za pelet i brikete, prema kojem će pelet koji se stavlja na tržište morati da prođe laboratorijsku analizu i ispuni stroge normative u pogledu eventualnog sadržaja štetnih materija, ali to nije dovoljno za opstanak ove industrije ako se ne usvoje drugi zahtevi, rekao je Zoran Drakulić, vlasnik kompanije „Bioenergy point“, koja je jedna od najvećih proizvođača tog ekološki čistog goriva za agenciju Beta.
Dodao je da proizvođači peleta tri godine traže donošenje takvog pravilnika kako bi se zaštitilo tržište Srbije od nekvalitetnog uvoznog peleta i da će se, sada kada je donet taj propis, on primenjivati tek za tri meseca kako bi se obezbedila laboratorija za kontrolu.
Direktor te kompanije Mladen Stojadinović naveo je da su proizvođači tražili smanjenje cene električne energije, koja se u toj industriji koristi u značajnoj meri, jer je ona u zemljama u okruženju, znatno jeftinija, pa je zbog toga i pelet koji se uvozi u Srbiju jeftiniji u odnosu na cene domaćeg peleta.