Lepe i zdrave ruže mogu obilno cvetati i biti zdrave samo na dobro pripremljenom pođubrenom, ocednom ali dovoljno vlažnom zemljištu i na zemljištu koje se redovno okopava. Ružama najviše odgovaraju, sunčana do polusenovita i od vetra zaštićena mesta.
Najbolje je sa pripremom zemljišta za ruže početi već krajem leta ili rano u jesen, na taj način što će se zemljište duboko poorati (oko 40 cm) ili izriljati uz dodatak izgorelog stajskog đubriva i mineralnog PK fosfornog – (kalijevog) đubriva. Neposredno pred sadnju ruža, zemljište treba sitno isitniti, eventualno s lakim ručnim valjkom povaljati. Kada je sve pripremljeno u rupe za sadnju (40 x 40) saditi kaleme ruže. Nije potrebno nikakvo dodatno đubrivo u rupe, jer to može izazvati truljenje korena (od stajnjaka) ili ožegline korena (od prejake koncentracije mineralnog đubriva). Ruže se mogu saditi samo za vreme mirovanja vegetacije i to najbolje u jesen po prestanku vegetacije od kraja septembra do polovice novembra ili u proleće čim prestane pojava proljetnih mrazeva krajem marta. Kasnije sadnje nisu pogodne i treba ih izbegavati. Jesenjoj sadnji treba dati prednost nad proletnom. Bez obzira na stanje vlažnosti zemljišta, nakon sadnje treba izvršiti obilno zalivanje. Nakon upijanja zemlje, ostatak zemlje motikom i grabljama pažljivo prigrnut oko nadzemnog dela dok se ravnomerno ne pokriju svi izbojci. Ovako zagrnute ruže prilikom okopavanja treba odgrnutom i to postupno os sredine marta do kraja aprila. U prvoj godini nakon sadnje najvažnije je osigurati nesmetan razvoj i produktivnost ruža. Zbog toga se nezi sadnica mora pokloniti posebna pažnja. U tom pogledu posebno su važni: okopavanje, plevljenje i navodnjavanje (u slučaju suše).
Kao i sve druge biljke i ruže za svoje uspevanje traže dovoljno hranivih materija. Međutim, kada se radi o prihra-njivanju, mora se znati da je i preterivanje u ovom pogledu opasno. To dolazi otuda što preterane količine hranjivih tvari dovode do isuviše velike bujnosti, a ova do drugih negativnih pojava, osobito pojava bolesti. Podsećamo da smo pre sadnje u formi temeljnog đubriva, dodali zemljištu organsko đubrivo (stajnjak) ili osnovno (mineralno). To je dovoljno za ruže u sledeće dve godine. U slučaju da je zemljište srednje plodnosti najbolje je u prvoj godini ne prihranjivati. Za slučaj da je zemljište peskovito i siromašno, treba u maju, pošto su ruže krenule, dodati pre navodnjavanja azot i to ravnomernim posipanjem po celoj površini. Neposredno na bokore ruže ne sme se posipati, jer ih to može oštetiti. Ovo prihranjivanje azotom dovoljno je za celu godinu. Sredinom jula treba obaviti jedno prskanje lišća nekim folijalnim đubrivom. Ovo sredstvo pored osnovnih elemenata NPK sadrži i najvažnije mikroelemente i biljne hormone koji pomažu biljkama da bolje usvajaju hranivo iz tla. Krajem jula treba još jednom pođubriti nekim lako topljivim kalijevim đubrivima koje će pomoći odrvenjavanje izbojaka i time uticati na bolje prezimljavanje ruža.