Lubenice rasad na vreme – Prošli su mrazevi, stigle su temperature od 18 C i treba razmišljati o tome kako ćemo se hladiti vrelih, letnjih dana. Lubenica je najomiljenija – slasna, hladna, crvena. Sada je vreme za početak ciklusa gajenja.

Na temperaturi od 25°C seme lubenice niče za 4-8 dana, a to je i optimalna temperatura za rast biljke. Rasad propada na temperaturi od 1°C. Minimalna temperatura za rast i razvoj biljke je 18°C. Na temperaturi od 10°C prestaje rast, a sa druge strane lubenica dobro podnosi visoke temperature, sve do 45°C. Biljka ne cveta na temperaturi ispod 13°C. Neophodno je da u vegetacionom periodu bude 1.200 časova sunčeve svetlosti. Temperaturna suma je 2.000-3.000°C. Ako biljke brže nakupe potrebnu sumu temperatura  dužina faza rasta (period vegetacije) se skraćuje što rezultira smanjenjem prinosa. Nedovoljno visoka temperatura utiče na smanjenu oplodnju kao i na niži procenat šećera (ispod 12%). Nedovoljan intenzitet svetlosti takođe utiče na smanjenje prinosa i loš kvalitet plodova. Lubenica dobro podnosi vazdušnu sušu dok sa povećanjem vazdušne vlage dolazi do slabog zametanja plodova kao i do pojave bolesti. Nedostatak zemljišne vlage dobro podnosi. Najveća potreba za vodom je u periodu intenzivnog rasta biljke, cvetanja i formiranja plodova. Lubenica se jednako dobro može proizvesti i iz rasada ili direktnom setvom. Svaki od ovih načina ima svoje prednosti i nedostatke sa time što prozvodnja iz rasada ima svoje ekonomsko opravdanje u ranoj proizvodnji.

Proizvodnja iz rasada omogućava ranije prispevanje za 10-15 dana. Sejemo u prvoj nedelji aprila. Pri temperaturnim kolebanjima od 7°C (noć) do 25°C (dan) nicanje biljke traje 10-12 dana umesto uobičajenih 4-8 pri stabilnoj temperaturi od 25° C.  Optimalna dubina setve je 4 cm ukoliko smo obezbedili idealne uslove za nicanje. Tek kada se nakon kotiledonih formiraju prvi pravi listovi biljka počinje da se intenzivnije ravija i usvaja mineralne materije i vodu iz zemljišta. Počinje da se širi kako nadzemna lisna masa tako i korenov sistem. Nakon nicanja temperaturu u plasteniku treba postepeno sniziti sa početnih 25°C na 14-16°C tokom noći. Danju kada je oblačno na 15-18°, a kada je sunčano 20-23°C. Razlog je sprečavanje izduživanja nadzemnog dela biljke. Relativna vlažnost vazduha u objektu gde se gaji rasad treba da je 70-80%. Veoma je bitno da se objekat može brzo provetravati. Na taj način pored regulisanja temperature smanjivanjem vazdušne vlage sprečavamo i pojavu mikoza (gljivične bolesti).

Preduslov visokog prinosa pri ranoj proizvodnji nam je pre svega kvalitetan rasad. To podrazumeva zdravu biljku sa snažnim korenovim sistemom. Kod nas se rasad najčešće gaji u plastičnim kesama i dobri proizvođači znaju da svakoj biljci treba obezbediti solidnu zapreminu supstrata (minimalno 1 litar). Pri gajenju u kockama treba dodatno obratiti pažnju da se korenove dlačice između kocki ne isprepletaju međusobno ili da ne krenu da se spajaju sa zemljanom podlogom na kojoj se kocke nalaze. Razdvajanjem kocki dolazi do kidanja korena što je otvoreni put za ulazak patogena koji se uvek u većem ili manjem broju nalaze u zemljištu. Ako je koren povređen samo primanje pri presađivanju na stalno mesto traje 2-5 dana duže tako da razdvajanje kocki treba obaviti  nedelju dana pre sadnje.