Poljoprivrednici u Srbiji od novog ministra Dragana Glamočića očekuju da, kako su naveli, bude mađioničar i spreči potpuno propadanje te grane privrede. Mnogi smatraju da neće imati uspeha jer je Glamočić na tom mestu bio 2013-2014. godine, a sada je došao sa mesta savetnika predsednika Srbije Aleksandra Vučića i očekivali su da, kao profesor poljoprivrede, ima uticaja na agrarnu politiku.
Predsednik Skupštine udruženja poljoprivrednika Subotice Miroslav Matković rekao je da je mnogo nerešenih problema koji se provlače godinama. „Nama treba mađioničar, a ne ministar. Kasne subvencije, ogroman je uvoz mleka i mesa. Treba tražiti način kako da se stimuliše domaća poljoprivredna proizvodnja i podrže manja gazdinstva, koja su nekada mogla da opstanu, uzgajanjem po nekoliko krava ili svinja“, rekao je Matković za agenciju Beta. Dodao je da je stanje u poljoprivredi takvo da je sada jeftinije kupiti u prodavnici uvozno smrznuto meso i mleko nego baviti se tom proizvodnjom. Naveo je da bi i budžet za poljoprivredu trebalo povećati kako bi poljoprivredni proizvođači pokušali da se približe statusu koji imaju evropski poljoprivrednici.
Predsednik Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije, Goran Filipović, rekao je da je „konačno na mesto ministra došao stručan čovek, ali da je pitanje koliko će imati odrešene ruke“. „U poljoprivredi ima mngo problema, sve je trulo, pa koliko god da je neko stručnjak, rešenja se neće brzo naći“, rekao je Filipović. Istakao je da problem sa robnom berzom i uvođenjem robnih zapisa tri godine nije rešen, kao ni ogromni dugovi Fondu za penzijsko i socijalno osiguranje, nema ništa ni od obećanog dizela bez akcize, a da se domaća proizvodnja guši ogromnim uvozom mleka i mesa. Filipović je kazao da nikada nije bilo da se jedni bogate, a drugi prodaju mehanizaciju koju su kupili uz podršku države, a ne retko i dedovinu da bi vratili kredite jer je proizvodnja poslednjih godina stalno u minusu. „Nekada su svi nekako zarađivali, sada mi propadamo jer su nam proizvodi jeftini. Istina je da smo dobili finansijsku podršlu za kupovinu mehanizacije, ali neko nije dobro smislio taj program jer skoro da nema grejs perioda, već se ogromne rate kredita moraju vraćati posle godinu dana, a na primer voćnjaku koji je podignut uz tu podršku treba pet godina da ima pun rod“, rekao je on. Naveo je da „poljoprivrednici rade, a propadaju i da nema strategije, već se trči od jednog do drugog ‘požara’ kako bi se ugasio“.
Vlasnik farme goveda u opštini Knić, Milija Palamarević, rekao je da od Glamočića očekuje da „konačno ministarstvo očisti od kadrova koji nemaju veze sa znanjem o poljoprivredi, pa ako treba očistiti i tepihe“. „Ako mislimo da ostavrimo neki napredak u poljoprivrednoj proizvodnji moramo se osloniti na znanje i nauku i saradnju sa poljoprivrednicima, kako bi se donela strategija razvoja te grane“, rekao je Palamarević. Dodao je da država mora da nađe rešenje za „zaustavljanje prerađivača mleka da izrabljuju proizvođače“. „Mlekare se moraju zauzdati jer umesto da podignu cenu mleka ‘pojedu’ premiju za mleko koju daje država i ostvarjuju enormne profite“, rekao je Palamarević.
Poljoprivrednik Predrag Veljković iz Udruženja proizvođača mleka Šumadije i Pomoravlja kazao je da od novog ministra ne očekuje ništa jer je „kada je bio na tom mestu smanjio subvencije po hektaru sa 12.000 dinara na 4.000 dinara i zalaže se za uzgajanje modifikovane soje“. „Vrlo brzo poslaćemo zahtev za sastanak kako bi razgovarali o kašnjenju subvenicija po hektaru, za mehanizaciju, premija za mleko… Tražićemo i da se zaustavi uvoz mleka i mesa, pad cena mleka, kašnjenje u isplati pojedinih mlekara“, rekao je Veljković.